Nauka dla Społeczeństwa

28.05.2023
PL EN
28.02.2023 aktualizacja 28.02.2023

Specjaliści: w ciągu 10 lat niemal 40 proc. obowiązków przejmą automaty

Adobe Stock Adobe Stock

Średnio 39 proc. domowych prac ma w ciągu dekady zostać zautomatyzowane - twierdzą specjaliści od sztucznej inteligencji z Wielkiej Brytanii i Japonii.

Jak zwracają uwagę eksperci z University of Oxford, na przykład w Wielkiej Brytanii osoby w wieku od 15 do 64 lat spędzają ok. 43 proc. zajętego czasu na prace domowe - gotowanie, sprzątanie, opieka nad dziećmi czy osobami starszymi. Przy tym mężczyźni poświęcają na to ok. połowę mniej czasu niż kobiety.

W Japonii z kolei panowie spędzają na tych zajęciach niespełna 20 proc. czasu, które poświęcają tym zajęciom kobiety.

Badacze z Oxfordu z kolegami z Japonii zapytali 29 brytyjskich oraz 36 japońskich ekspertów w dziedzinie sztucznej inteligencji, o to, jakie ich zdaniem miejsce automaty będą miały w domowych pracach.

Według specjalistów w ciągu dekady przejmą one 39 proc. czasu poświęcanego na takie obowiązki. Najłatwiejsze do zautomatyzowania mają przy tym być zakupy warzyw i owoców (59 proc.), a najtrudniejsze - fizyczna opieka nad dziećmi (21 proc.).

Brytyjscy specjaliści twierdzili przy tym, że maszyny przejmą 42 proc. czasu domowych obowiązków, a japońscy - że 36 proc.

Może to wynikać z tego, że w Wielkiej Brytanii technologia silniej wiąże się z wyręczaniem ludzi. Brytyjscy specjaliści płci męskiej byli przy tym bardziej optymistycznie nastawieni do zmian niż kobiety.

Wcześniejsze badania wskazywały, że generalnie mężczyźni częściej wykazują entuzjazm odnośnie nowych technologii. 

W Japonii było tymczasem odwrotnie. W tym przypadku rolę mogły odegrać większe nierówności w podziale domowych obowiązków.

Nasze badanie z udziałem ekspertów od nowych technologii z Wielkiej Brytanii i Japonii wskazuje, że za 10 lat automatyzacja domowych prac może zmniejszyć przeznaczany na nie czas o 39 proc.” - podsumowują wyniki naukowcy.

Zwracają przy tym uwagę, że takie badania nie tylko pomagają prognozować przyszłą sytuację, ale także ją kształtują. Ważne jest więc prowadzenie ich z udziałem przedstawicieli różnych kultur. (PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023