Nauka dla Społeczeństwa

21.02.2024
PL EN
02.03.2023 aktualizacja 02.03.2023

Poznań/ Kosmiczne filmy, zdjęcia i eksponaty na wystawie "Nie to niebo" w CK Zamek

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Filmy, zdjęcia i eksponaty związane z astronomią i kosmosem zobaczyć będzie można w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu od soboty na wystawie "Nie to niebo". Ekspozycja ma zachęcać do odkrywania wszechświata i jego tajemnic.

Eksponaty, archiwa i materiały wizualne udostępnione zostały przez Instytut Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jak poinformowała w środę Agnieszka Książkiewicz z biura prasowego uczelni odwiedzający wystawę będą mieli okazję zobaczyć m.in. wyjątkowy, kosmiczny eksponat - niespodziankę.

Kuratorką jest Justyna Olszewska z Instytutu Obserwatorium Astronomiczne UAM. Przypomniała ona, że 100 km ponad powierzchnią Ziemi przebiega umowna granica między ziemską atmosferą a przestrzenią kosmiczną, której obszar wykracza daleko poza naszą wyobraźnię.

"Coraz mniej jest na świecie miejsc, gdzie widok nocnego nieba pozostaje nienaruszony działalnością człowieka. Jednak gdy uda nam się już znaleźć z dala od świateł miast, możemy nacieszyć oczy projekcją rozgwieżdżonego nieba. Mrok nocnego sklepienia niebieskiego, rozświetlonego blaskiem Księżyca i miliardów gwiazd, wciąż pozostaje rzeczywistością tajemniczą" – podkreśliła.

Kuratorka wystawy przyznała, że ekspozycja ma ambicje inspirowania gości do odkrywania wszechświata i jego tajemnic, zainteresowania naukami przyrodniczymi i ścisłymi. Organizatorzy wystawy przygotowali bogaty program edukacyjny.

Prezentowana w Sali Wystaw CK Zamek ekspozycja będzie czynna do 2 lipca. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ dki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024