Egipt/ Dziwięciometrowy korytarz odkryto wewnątrz Wielkiej Piramidy

EPA/KHALED ELFIQI  02.03.2023
EPA/KHALED ELFIQI 02.03.2023

Władze Egiptu poinformowały w czwartek o odkryciu w Wielkiej Piramidy w Gizie ukrytego, dziewięciometrowego korytarza - pierwszej tego rodzaju struktury, znalezionej po północnej stronie tej sławnej budowli.

Odkrycie ogłosili egipski archeolog Zahi Hawass i minister turystyki tego kraju Ahmed Eissa.

Korytarz o wymiarach 9 na 2 metry znajduje się nad głównym wejściem do piramidy, w pobliżu jej podstawy. Został wykryty dzięki trwającemu od roku 2015, międzynarodowemu projektowi Scan Pyramids. Projekt ten wykorzystuje między innymi tomografię mionową, która pozwala uzyskać obrazy dzięki mionom, wytwarzanym w ziemskiej atmosferze przez wysokoenergetyczne promieniowanie kosmiczne.

PA/EGYPTIAN MINISTRY OF TOURISM AND ANTIQUITIES 02.03.2023
PA/EGYPTIAN MINISTRY OF TOURISM AND ANTIQUITIES 02.03.2023

Funkcja korytarza jest nieznana, choć odkrycia takich korytarzy mogą zwiastować dalsze znaleziska archeologiczne. Jak powiedział Mostafa Waziri, szef Najwyższej Rady Starożytności Egiptu, niedokończony korytarz został prawdopodobnie zbudowany w celu odciążenia od nacisku masywu piramidy głównego wejścia - znajdującego się siedem metrów poniżej, lub jeszcze nieodkrytej komory lub przestrzeni.

Wielka Piramida, znajdująca się około 18 kilometrów od centrum Kairu, jest również znana jako Piramida Cheopsa ze względu na faraona Cheopsa (Chufu) z IV dynastii, który panował w latach 2509-2483 p.n.e. i zlecił jej budowę 4500 lat temu. Ma wysokość 146 metrów i przez tysiące lat była najwyższą konstrukcją zbudowaną przez ludzkość.

Mimo wiarygodnych teorii sposób budowy Wielkiej Piramidy pozostaje przedmiotem sporów i fantastycznych hipotez, co rozbudza zainteresowanie każdym nowym odkryciem, jakie jej dotyczy.

Ta starożytna budowla, dzięki swojej wielkości i stabilnej konstrukcji, jest jedynym z siedmiu cudów świata starożytnego, zachowanym do czasów współczesnych. Do dziś robi ogromne wrażenie na odwiedzjących Gizę, a wielu turystów przybywa do Egiptu głównie po to, by "zobaczyć piramidy". Turystyka jest bardzo ważną gałęzią egipskiej gospodarki, a w ostatnich latach sektor ten przeżywał kryzys. Nic dziwnego, że rząd Egiptu stara się zwracać uwagę świata na tak wyjątkowy zabytek jak Wielka Piramida. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    NASA: łazik Viper nie poleci na Księżyc

  • EPA/SARAH YENESEL 10.07.2024

    USA/ Szkielet stegozaura sprzedany na aukcji za blisko 45 mln dol.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera