Światowy Tydzień Mózgu – wykłady i spotkania w wielu miastach w Polsce

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wykłady, spotkania, warsztaty dla dzieci - stacjonarne, ale także online, m.in. takie propozycje przygotowały uczelnie, instytucje naukowe i placówki edukacyjne w ramach tegorocznego Światowego Tygodnia Mózgu. Potrwa on od 13 do 19 marca, ale niektóre imprezy zaplanowano już na 6 marca.

Po przerwie spowodowanej pandemią na wiele uniwersytetów powracają w formule spotkań na żywo obchody Światowego Tygodnia Mózgu. W tym roku wydarzenia i wykłady związane z mózgiem zaplanowano na żywo i hybrydowo m.in. na Uniwersytecie Śląskim (US) w Katowicach i na Uniwersytecie Jagiellońskim (UJ) w Krakowie. Na wykłady dotyczące mózgu będzie można wybrać się m.in. w Poznaniu, Rzeszowie, Warszawie i Gdańsku.

Już od 6 do 11 marca będzie można wziąć udział w Tygodniu Mózgu w Krakowie. Wykłady będą odbywały się codziennie w Auditorium Maximum UJ przy ul. Krupniczej 33, w godz. 17.00-18.00.

Tegoroczny Tydzień Mózgu upłynie pod hasłem "Interakcje pomiędzy dietą, mikrobiomem jelitowym a mózgiem" – zapowiadają organizatorzy Polskie Towarzystwo Przyrodników im. Kopernika, Centrum Promocji i Komunikacji UJ, Instytut Farmakologii im. Jerzego Maja PAN w Krakowie. Wykłady będą dotyczyły np. tego, jak zmieniając mikrobiom jelitowy można wpłynąć na pracę mózgu, wpływu mikrobioty jelitowej na funkcje mózgu oraz zależności między dietą i pamięcią i co do tego mają bakterie.

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność przybycia. Wykłady będą także transmitowane na żywo FB.

Z kolei na warszawskim kampusie Uniwersytetu SWPS Koło Naukowe NeuroPsyche SWPS zorganizuje w weekend 11-12 marca Dni Mózgu z licznymi wykładami. „W tym roku dowiemy się, czy za pomocą najnowszych technologii możemy czytać w myślach, poznamy nowoczesne metody terapii lekoopornej depresji i stwardnienia bocznego zanikowego, będziemy też mogli wziąć udział w pokazach sterowania dronem za pomocą fal mózgowych i zobaczyć na własne oczy działanie prymitywnych układów nerwowych” - zapowiadają organizatorzy. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i nie obowiązują zapisy. Szczegóły tutaj. 

Również w Warszawie Fundacja Nenckiego oraz Instytut Nenckiego PAN zorganizują w ramach Tygodnia Mózgu wykłady dotyczące neurobiologicznych aspektów stresu (wstęp jest wolny, bez rejestracji). Będą się one odbywać codziennie od 13 do 17 marca o godz. 17.00. w Sali Konferencyjnej Centrum Neurobiologii Instytutu Nenckiego przy ul. Pasteura 3 w Warszawie

Z kolei w sobotę, 18 marca od godz. 11.00 do 16.00 zaplanowano w Instytucie Nenckiego warsztaty „Dzień Mózgu dla najmłodszych”, podczas których dzieci obejrzą mózg pod mikroskopem, zapoznają się ze zjawiskiem fluorescencji wykorzystywanym w badaniach nad mózgiem, dowiedzą się, jakie mózgi miały dinozaury.

Po raz 14. Tydzień Mózgu odbędzie się też w Poznaniu od 13 do 17 marca w Pałacu Działyńskich przy Starym Rynku w Poznaniu. „Podczas pięciu spotkań tajemnice działania naszego układu nerwowego odkryje przed nami dziesięciu naukowców, specjalistów z różnych dziedzin nauki” - zapowiadają organizatorzy PAN w Poznaniu, Instytut Genetyki Człowieka PAN oraz Instytut Chemii Bioorganicznej PAN na stronach wydarzenia. 

Uniwersytet Śląski włącza się w organizację Światowego Tygodnia Mózgu po raz trzynasty. Od 13 do 18 marca będą się odbywały popularnonaukowe wykłady skupiające się na wszystkim, co związane z mózgami, ich rozwojem, pochodzeniem i działaniem. Odbędą się w trybie hybrydowym - stacjonarnie w auli B.1.1 znajdującej się na parterze budynku Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego (ul. Uniwersytecka 4, Katowice), wstęp wolny); każdy wykład będzie też transmitowany równocześnie na Facebooku i na kanale YouTube.'

Organizatorami wydarzenia na UŚ są: mgr Sylwia Butkiewicz (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie) oraz mgr Bartosz Baran, dr Jacek Francikowski, dr Witold Marzęda, dr Karina Maciejewska (Uniwersytet Śląski w Katowicach). Współorganizatorami wydarzenia są: Koło Naukowe Do Góry Mózgami UŚ oraz Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ. Pełny program dostępny jest na stronie: www.us.edu.pl.

W województwie kujawsko-pomorskim lokalne obchody Światowego Tygodnia Mózgu przygotowuje Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu we współpracy z partnerami z Bydgoszczy: Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, Miastem Bydgoszcz, Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera w Bydgoszczy, i Torunia: Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz instytucjami edukacji i kultury.

Warto wybrać się do Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera w Bydgoszczy, aby posłuchać muzyki fal mózgowych. Organizatorzy zapraszają także na osiem wykładów: w Instytucie Psychologii UMK w Toruniu przy ul. Jurija Gagarina 39 i Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy przy ul. Jagiellońskiej 9. Linki do rejestracji i tematy wykładów dostępne są tutaj.

W stolicy Podkarpacia Uniwersytet Rzeszowski 17 marca zaplanował dwa wykłady „Myślenie – produkt mózgu czy ducha” i „Mózg na polu walki”. Wstęp na oba wydarzenie jest wolny.

Natomiast w Gdańsku Wyższa Szkoła Bankowa w ramach Tygodnia Mózgu zaprasza na cykl spotkań pod hasłem „Mózg w czasach niespokojnych. Złap równowagę w 2023 roku!". Rozmowy będą dotyczyły m.in. tego, jak budować relacje i gdzie szukać motywacji do zmian w naszym życiu.

Światowy Tydzień Mózgu (Brain Awareness Week) to międzynarodowe święto popularyzujące aktualny stan wiedzy o budowie i działaniu mózgu. Na świecie obchodzone jest od 1996 r., w Polsce po raz pierwszy zorganizowano je w roku 1999. (PAP)

Nauka w Polsce

amk/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Opowiedzą o nauce w trzy minuty; znamy finalistów 10. polskiej edycji FameLab

  • fot. materiały prasowe

    Perełki z europejskich zbiorów podczas Pikniku Archiwalnego w Warszawie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera