Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
14.03.2023 aktualizacja 14.03.2023

Stal w Europie hartowała się już trzy tys. lat temu

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Już 2900 lat temu na Półwyspie Iberyjskim używano stali – uważają naukowcy z międzynarodowego zespołu. O wynikach swoich badań piszą na łamach „Journal of Archaeological Science”.

Narzędzia stalowe były na Półwyspie Iberyjskim w użyciu już ok. 2900 lat temu – uważają naukowcy z międzynarodowego zespołu, którym kierował archeolog Ralph Araque Gonzalez z Uniwersytetu we Fryburgu (Niemcy).

Wskazują na to, przeprowadzone przez zespół, geochemiczne analizy obiektów kamiennych z Półwyspu Iberyjskiego, na których widać skomplikowane grawerunki. Naukowcy uważają, że te żłobienia można było wykonać wyłącznie za pomocą narzędzi ze stali poddanej hartowaniu, a następnie odprężaniu (lub temperowaniu, czyli nadawaniu sprężystości).

Ponadto naukowcy przebadali dłuto datowane na ok. 900 r. p.n.e. z Rocha do Vigio w Portugalii. Ich zdaniem zawartość w nim węgla wskazuje, że mogło być stalowe.

Zastosowano również tzw. archeologię eksperymentalną. Naukowcy próbowali wykonywać podobne żłobienia w kamieniu za pomocą dłut z różnych materiałów. Tylko dłuta stalowe, ze stali poddanej hartowaniu i temperowaniu, dawały podobne efekty.

Dotychczas sądzono, że stal w tej części Europy pojawiła się wraz z Rzymianami, a wcześniej, na początku epoki żelaza, nie potrafiono jest wywarzać.

„Dłuto z Rocha de Vigio i kontekst tego znaleziska pokazują, że metalurgia, w tym wytwarzanie temperowanej stali, były prawdopodobnie osiągnięciem rodzimym na Półwyspie Iberyjskim” – wyjaśnia Araque Gonzales.

Więcej - w publikacji źródłowej.  (PAP)

krx/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024