Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
17.03.2023 aktualizacja 17.03.2023

Trwa rekrutacja na staże w Programie Kariera Polskiej Rady Biznesu

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Do 15 maja studenci i absolwenci mogą wysyłać zgłoszenia na płatne staże w ramach 20. jubileuszowej edycji Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu. Na chętnych czeka blisko 100 ofert w 34 firmach w 14 miastach w Polsce. Wynagrodzenie dla stażystów waha się od 3,6 do 7 tysięcy zł miesięcznie.

Jak poinformowali organizatorzy programu, od 1 marca br. w ciągu dwóch pierwszych tygodni naboru na jedno miejsce zgłosiło się 12 kandydatów. Rok temu było ich połowę mniej.

O staż mogą się starać studentki i studenci studiów dziennych, wieczorowych lub zaocznych w Polsce lub za granicą (od 3. roku studiów, ale nie tylko), a także absolwentki i absolwenci studiów dziennych, wieczorowych lub zaocznych w Polsce lub za granicą do 30. roku życia.

O płatne praktyki można się ubiegać w takich obszarach jak: prawo, finanse, HR, logistyka, PR, media i reklama, marketing i sprzedaż, badania i rozwój, farmacja, IT i programowanie, analiza danych, produkcja, inżynieria, inwestycje infrastrukturalne, e-commerce, zakupy (procurement), obsługa klienta, zarządzanie jakością oraz zarządzanie projektami.

W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, największym zainteresowaniem cieszą się staże związane z IT i programowaniem, gdzie na jedno miejsce przypada nawet 50 chętnych. Na drugim miejscu znalazła się kategoria media/marketing/PR/reklama, gdzie o jedno miejsce walczy 37 kandydatów.

„Na zainteresowanie stażem wśród kandydatów ma wpływ wiele czynników, dlatego niektóre z nich są bardziej oblegane niż inne, nawet w tej samej kategorii” - tłumaczy Marian Owerko, twórca i szef Programu Kariera, wiceprezes Polskiej Rady Biznesu. Jak zaznacza, studentki i studenci powinni zaufać sobie, wybrać te staże, w których chcieliby uczestniczyć i po prostu wysłać zgłoszenie.

Zgłoszenia można wysyłać do 15 maja br. Ich ocena i procesy rekrutacyjne będą trwały od pierwszego dnia naboru, a czas na ostatnie rozmowy pracodawców z kandydatami przewidziano od 15 do 31 maja.

Staże mogą być realizowane w 34 krajowych i międzynarodowych spółkach, między innymi w Bydgoszczy, Grudziądzu, Łodzi, Poznaniu, Warszawie, Janowie Podlaskim i Wrocławiu. W niektórych firmach przewidziana jest także praca zdalna lub hybrydowa.

Niektóre z praktyk mają rozpocząć się już w maju, chociaż z zasady odbywają się w czasie wakacji studenckich. „Pracodawcy podchodzą elastycznie do ustalania terminów, biorąc pod uwagę preferencje uczestników” - zaznaczają organizatorzy.

Wszystkie staże oferowane w Programie Kariera są płatne. Wynagrodzenie dla jednego stażysty waha się od 3600 zł do nawet 7000 zł za miesiąc.

Jak tłumaczy Marian Owerko, organizatorom zależy, „aby młodzi ludzie przy wyborze ścieżki kariery, mogli znaleźć jak najlepsze miejsca dla swojego rozwoju i mogli kierować się pasją, a nie barierą kosztową”. „Z doświadczenia wiemy, że studenci i absolwenci z mniejszych ośrodków akademickich nie różnią się od kandydatów z największych uniwersytetów, a bywa, że przewyższają ich zaangażowaniem i motywacją” - dodaje.

Program Kariera jest organizowany przez Polską Radę Biznesu od 20 lat. W jego ramach – jak podkreślają organizatorzy - „stażyści zyskują holistyczne spojrzenie na biznes”. Coraz więcej firm uczestniczących w Programie zapewnia młodym ludziom mentoring, czyli możliwość bezpośredniej pracy z doświadczonymi osobami zarządzającymi przedsiębiorstwem lub działem.

„Traktujemy stażystów bardzo poważnie. Czasy kserowania czy parzenia kawy odeszły w niepamięć” – mówi Owerko. I dodaje, że przyszli pracownicy, to „najcenniejszy skarb w naszych organizacjach i szansa na jeszcze polepszenie DNA naszego biznesu”.

Jakość staży weryfikowana jest w corocznym badaniu satysfakcji, w którym sami uczestnicy oceniają firmę, która ich zatrudniała.

Według dotychczasowych statystyk, co czwarty uczestnik Programu Kariera otrzymuje ofertę pracy od firmy, w której odbył wakacyjny staż.

Więcej informacji tutaj.

Nauka w Polsce

amk/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024