Ekspert: retencja wód opadowych i oszczędzanie wody w domach – konieczne

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wobec postępującego zużycia wody oraz zmian klimatycznych, niezbędne jest racjonalne podejście każdego z nas; w szczególności konieczne jest retencjonowanie wód opadowych i oszczędzanie wody w domach – podkreślił prof. Józef Górski z UAM w Poznaniu. 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody.

„Polska należy do krajów o niskich zasobach wodnych. Ilość słodkiej wody powierzchniowej w przeliczeniu na jednego mieszkańca to tylko 1700 m3. Gorsza sytuacja występuje tylko w Czechach, na Cyprze i Malcie. Mamy wprawdzie ponadto wody podziemne, których wielkość szacuje się na ok. 3000 km3, wody te nie wszędzie są jednak dostępne. Wobec postępującego zużycia wody oraz obserwowanych zmian klimatycznych niezbędne jest więc racjonalne i oszczędne ich wykorzystywanie” – podkreślił prof. Józef Górski z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, cytowany w informacji przesłanej przez uczelnię.

Prof. Górski przypomniał, że jest to bardzo szeroka problematyka, która powinna obejmować w szczególności retencjonowanie wód opadowych oraz oszczędzanie wody w gospodarstwach domowych.

Jak tłumaczył ekspert, wody opadowe nie powinny spływać bezpośrednio do rzek, lecz powinny być zatrzymywane w systemach naturalnej (np. starorzecza) i sztucznej retencji, co sprzyja również infiltracji wód opadowych do wód gruntowych, które zasilają następnie cieki i jeziora. „Ma to również duże znaczenie w zakresie przeciwdziałania powodziom. W terenach silnie zurbanizowanych i skanalizowanych mogą bowiem występować gwałtowne powodzie, o czym przekonały się kraje Beneluksu w roku 1994; ostatnio w 2021 r.” – wskazał prof. Górski.

Retencja wody – kontynuował ekspert – powinna obejmować nie tylko budowę dużych zbiorników zaburzających systemy wodne, ale również systemy małej retencji w zbiornikach i małych ciekach. Ponadto, retencji powinny sprzyjać również właściwie funkcjonujące drenaże melioracyjne, które nie powinny być nastawione tylko na odwadnianie.

„Niezależnie jednak od powyższych działań, władze samorządowe, a także każdy właściciel domu i mieszkania, może przyczynić się do właściwej gospodarki wodnej i oszczędzania wody. Zamiast podlewać ogródki czy trawniki wodą z sieci, lepiej zbudować system nawadniający wykorzystujący w maksymalnym stopniu opady, czyli miękką wodę preferowaną przez rośliny” – podkreślił prof. Górski i przypomniał, że taki system może obejmować m.in. zbiorniki na deszczówkę, którą można wykorzystać do podlewania roślin; podziemne zbiorniki szczelne na deszczówkę, którą po odpowiednim przefiltrowaniu można wykorzystać wewnątrz budynku do prania i spłukiwania toalet; skrzynki rozsączające umiejscowione w gruncie, przejmujące wody opadowe spływające z dachów i powierzchni utwardzonych; różnego typu oczka wodne i pasaże obsadzone roślinnością wodolubną; korytka spływowe, kierujące wody opadowe do oczek wodnych.

Jak wskazał naukowiec, jeśli ktoś chce utwardzić teren wokół swojego domu, zamiast go betonować lepiej ułożyć kratownice lub ażurowe kostki z fugami wypełnionymi trawą lub żwirem, co umożliwia wsiąkanie wody. „Asfalt czy kostka brukowa nie są dobrymi rozwiązaniami – przy obfitych opadach woda spływa po powierzchni prosto do kanalizacji” – podkreślił.

Prof. Józef Górski przypomniał także, jak ważne jest, aby całe społeczeństwo nabrało dobrych nawyków wodnośnie oszczędzania wody. „Trzeba zadbać o to, by nie kapało z kranów i nie ciekło ze spłuczki. Zastąpić należy mycie naczyń pod kranem - zmywarką, kąpiel w wannie - prysznicem, mycie samochodu na działce - wizytą w myjni, w której obieg jest zamknięty. Do nawodnień roślin, szczególnie w ogrodnictwie i sadownictwie, preferowane powinny być systemy pozwalające na bardziej oszczędne zużycie wody (nawodnienia kropelkowe) stosowane w krajach o cieplejszym klimacie” – podsumował ekspert UAM.

Nauka w Polsce

akp/ agt/
 

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Rafał Kowalczyk

    Żubry nie żerują losowo

  • fot. materiały prasowe

    Dinozaur – tarbozaur główną atrakcją nowej wystawy stałej w Muzeum Ziemi w Warszawie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera