W piątek na wydziale mechanicznym Politechniki Opolskiej otwarto nowoczesne laboratorium, którego celem jest m.in. poszerzenie współpracy uczelni z przemysłem. Laboratorium powstało dzięki wsparciu samorządu województwa opolskiego.
Nowoczesne laboratorium zaawansowanych technologii wytwarzania otwarto na Wydziale Mechanicznym Politechniki Opolskiej. Dzięki temu uczelnia poszerzy współpracę z przemysłem. Prorektor ds. nauki i rozwoju PO prof. Grzegorz Królczyk podkreśla rolę badań dla firm współpracujących z naukowcami.
"Przemysł zazwyczaj nie ma czasu na usprawnianie swoich produktów, od tego są właśnie nasi naukowcy i nasze laboratoria. Tak też jest w branży maszynowej, dominującej w naszym regionie" - wyjaśnia prof. Królczyk.
Laboratorium zaawansowanych technologii wytwarzania jest największym pod względem powierzchniowym i gabarytowym działającym na wydziale mechanicznym PO. Pozostałe to: laboratorium technologicznej warstwy wierzchniej, laboratorium metrologii powierzchni, laboratorium trwałości i wytrzymałości materiałów oraz zaawansowanych metod druku 3D oraz laboratorium mechaniki komputerowej. Głównym celem wszystkich laboratoriów jest poszerzenie oferty współpracy z regionem oraz zwiększenie potencjału naukowego pracowników Politechniki Opolskiej. Dedykowane są one głównie branżom takim jak: maszynowa, chemiczna czy konstrukcji lekkich.
Laboratoria powstały dzięki wsparciu marszałka województwa opolskiego, który w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 przekazał ponad 6,7 mln zł na ten cel (cała wartość to blisko 9 mln zł). (PAP)
Nauka w Polsce, Marek Szczepanik
masz/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.