Uczelnie i instytucje

Gdańsk/ Na uniwersytecie rozpoczęła się konferencja "Focus on Ukraine"

03.04.2023. Sekretarz stanu, pełnomocnik rządu do spraw rozwoju i umiędzynarodowienia edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski (C), rektor Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie, wiceprzewodniczący Związku Rektorów Uczelni Wyższych na Ukrainie prof. Volodymyr Bugrov (P) i rektor UG prof. Piotr Stepnowski (L) na briefingu prasowym "Focus on Ukraine". PAP/Adam Warżawa
03.04.2023. Sekretarz stanu, pełnomocnik rządu do spraw rozwoju i umiędzynarodowienia edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski (C), rektor Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie, wiceprzewodniczący Związku Rektorów Uczelni Wyższych na Ukrainie prof. Volodymyr Bugrov (P) i rektor UG prof. Piotr Stepnowski (L) na briefingu prasowym "Focus on Ukraine". PAP/Adam Warżawa

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej wraz z Uniwersytetem Gdańskim drugi raz zorganizowała konferencję poświęconą wsparciu Ukrainy. W poniedziałek i wtorek w murach uczelni eksperci i studenci debatują m.in. nad tym, jak włączyć ukraińskie uczelnie do europejskiego systemu kształcenia.

"Jest to wyraz naszej solidarności wobec świata nauki Ukrainy, która od 24 lutego ub.r. toczy wojnę obronną przed agresją ze strony Federacji Rosyjskiej" – mówił w poniedziałek, przed rozpoczęciem konferencji "Focus on Ukraine" wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.

W trakcie dwudniowego wydarzenia trwającego na gdańskiej uczelni uczestnicy dyskutują nad dotychczasowymi działaniami na rzecz ukraińskiego środowiska akademickiego. Starają się również wypracować wspólną wizję odbudowy Ukrainy z pożogi wojennej, strategię rekonstrukcji ośrodków akademickich i perspektywy dalszego rozwoju.

"Mam nadzieję, że to forum przyniesie owoce w postaci konkretnych działań nie tylko ze strony Polski i polskich uczelni, ale również naszych parterów z zachodniej Europy" – zaznaczył wiceminister.

Dodał, że ze względu na charakter długotrwałego konfliktu zbrojnego musimy dokonać pewnego rodzaju ewolucji działań, które przede wszystkim mają spowodować wsparcie w dalszym rozwoju ukraińskiej nauki.

"Chcemy również, aby to partnerstwo zawiązane w tych trudnych dniach, miesiącach czy wręcz latach konfliktu zbrojnego zaowocowało w przyszłości trwałym partnerstwem polsko-ukraińskim czy też partnerstwem Ukrainy z całym światem Zachodu" – ocenił Rzymkowski.

Jak przekazali organizatorzy wydarzenia, podstawowym pytaniem, wokół którego będą prowadzone dyskusje, jest: "Jak włączyć ukraińskie szkolnictwo wyższe do Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego oraz Europejskiego Obszaru Badań?".

Dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej Dawid Kostecki mówił, że Agencja uruchomiła program Granty Interwencyjne NAWA, którego celem jest m.in. wspieranie współpracy międzynarodowej zespołów badawczych lub mobilności międzynarodowej naukowców, podejmowanej w reakcji na nagłe, ważne, nieprzewidziane zjawiska społeczne, cywilizacyjne i przyrodnicze o konsekwencjach globalnych lub istotnych regionalnie.

"To jest 5 mln zł (...). Liczę, że część grantów w ramach programu będzie poświęcona tematyce ukraińskiej" – mówił.

Rektor gdańskiej uczelni prof. Piotr Stepnowski podkreślił, że uczelnia była i będzie otwarta na wszelkie inicjatywy, które mają tworzyć poczucie wspólnoty.

"Od pierwszych dni wybuchu tej okropnej wojny po dziś w różnej formule uniwersytet niezwykle zaangażował się w pomoc naszym przyjaciołom w Ukrainie ogarniętej wojną" – stwierdził.

Konferencja, która odbywa się w Sali Teatralnej Budynku Neofilologii Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego, potrwa do wtorku.(PAP)

Nauka w Polsce, Piotr Mirowicz

pm/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera