Instytut Ochrony Przyrody PAN zachęca do dzielenia się obserwacjami płazów i gadów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Do dzielenia się obserwacjami płazów i gadów zachęca Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie. Obserwacje można zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej "Atlas Płazów i Gadów".

"Wraz z wiosennym ociepleniem coraz łatwiej będzie zaobserwować żaby zielone i inne płazy. Zachęcamy do dzielenia się obserwacjami w ramach naszego Atlasu Płazów i Gadów. Z góry serdecznie dziękujemy za każde zgłoszenie!" - ogłasza IOP PAN w mediach społecznościowych.

Aby zgłosić obserwację, należy wybrać miejsce na mapce, wypełnić formularz (jeśli osoba zgłaszająca potrafi oznaczyć gatunek obserwowanego płaza lub gada, może to zrobić; jeśli nie - pole pozostaje puste) i dołączyć dokumentacje fotograficzną.

Wiosna to czas sprzyjający prowadzeniu obserwacji. Jako ciekawy przykład płaza, którego można obserwować w Polsce, Instytut opisuje żaby zielone (Pelophylax sp.), u których występuje dość rzadki system rozrodczy – hybrydogeneza.

"Ten sposób rozmnażania został po raz pierwszy opisany właśnie u żab zielonych przez poznańskiego herpetologa prof. Bergera. W dużym skrócie system ten polega na tym, że biorą w nim udział trzy taksony. W Polsce są to żaba śmieszka, żaba jeziorkowa i ich mieszaniec – żaba wodna. Przy czym mieszaniec ten rzadko powstaje poprzez krzyżowanie się gatunków rodzicielskich, które żyją w innych siedliskach (żaba śmieszka na ogół w dużych, głębokich zbiornikach, żaba jeziorkowa natomiast w mniejszych, płytkich i zarośniętych), ale przez krzyżówki wsteczne żaby wodnej (mieszańca) z jednym z gatunków rodzicielskich. Co ciekawe, rzadko dochodzi do krzyżowania się żab wodnych ze sobą, a jeżeli do niego dojdzie, w potomstwie odtwarza się jeden z gatunków rodzicielskich (zwykle żaba śmieszka)" - opisuje IOP PAN.

Jak podkreśla Instytut, jest to dobry przykład na to, że "aby chronić procesy przyrodnicze, trzeba patrzeć szerzej niż na ochronę wybranego gatunku". (PAP)

bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Śląski Festiwal Nauki/ Facebook

    Prof. Koziołek: podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki zaprezentujemy program naukowy dla Śląska

  • Na zdjęciu Tomasz Miller. Fot. archiwum własne.

    W prostych słowach o hermetycznych zagadnieniach matematyki - Tomasz Miller

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera