Z powodu ocieplenia klimatu drapieżniki wycofują się na północ

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Z powodu ocieplenia klimatu, które szczególnie daje się we znaki w Arktyce, morskie drapieżniki wycofują się na północ – donoszą naukowcy na łamach periodyku „Scientific Reports”.

Wody morskie wokół Arktyki są ważnym obszarem pod względem ekologicznym, jak również z uwagi na łowiska. Niestety, należą również do regionów najsilniej dotkniętych globalnym ocieplaniem się klimatu.

Morskie drapieżniki, żyjące w północnych wodach, wycofują się coraz bardziej na północ z powodu ocieplania się klimatu.

Międzynarodowy zespół naukowców dowodzi, że globalne ocieplanie się klimatu sprawia, iż zmienia się struktura bioróżnorodności w morzach wokół Arktyki. Zdaniem badaczy gatunki, w tym drapieżniki, wykazują tendencję do przemieszczania się na północ, w chłodniejsze rejony.

„Analizowaliśmy dane dotyczące 69 drapieżników, zarówno ze szczytu łańcucha pokarmowego, jak i jego środka, w ośmiu miejscach w Arktyce, w latach 2000-2019” – wyjaśnia dr Irene D. Alabia z Centrum Badań Arktycznych na Uniwersytecie Hokkaido (Japonia).

Z badań wynika, że na północ przemieszczają się głównie drapieżniki ze szczytów łańcucha pokarmowego, takie jak walenie, rekiny czy ptaki morskie. Związane jest to zarówno ze zmianami klimatu, jak i dostępnością pokarmu w wodach morskich. Drapieżniki ze środka łańcucha pokarmowego wykazują jedynie ograniczoną tendencję do migracji.

Wyniki badań oznaczają zubożenie gatunków w jednych rejonach i z kolei nakładanie się na siebie gatunków, pełniących podobną funkcję w ekosystemie, w innych rejonach.

Więcej informacji w artykule źródłowym (www.nature.com/articles/s41598-023-30943-y). (PAP)

krx/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.06.2024  EPA/GRAHAM HUGHES

    Kanada/Pierwszy praktyczny test szybkiego modelu oceny ekstremów pogodowych

  • Na zdjęciu Suni Williams i Butch Wilmore. 05.06.2024. EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    NASA/ Astronauci na ISS są pewni, że kapsuła Boeinga umożliwi im bezpieczny powrót na Ziemię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera