Prof. Wrochna o przesunięciu startu Juice: takiego przedsięwzięcia nie można narażać na niepowodzenie

13.04.2023. Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna. PAP/Piotr Nowak
13.04.2023. Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna. PAP/Piotr Nowak

"Tak wielkiego przedsięwzięcia nie można narażać na niepowodzenie" - powiedział PAP prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, prof. Grzegorz Wrochna o przesunięciu startu sondy kosmicznej JUICE, mającej badać lodowe księżyce Jowisza. Jej czwartkowy start z Gujany Francuskiej został, z powodu niesprzyjającej pogody, przesunięty na piątek.

"Dzisiejszy start został odwołany z powodu niekorzystnych warunków pogodowych: było zagrożenie burzą z piorunami. A tak wielkiego przedsięwzięcia, nad którym pracowały tysiące ludzi przez kilkanaście lat, nie można narażać na ryzyko niepowodzenia. Lepiej spokojnie poczekać do jutra, może jeszcze dzień, może jeszcze dwa - żeby warunki pogodowe były naprawdę sprzyjające i misja mogła wystartować bez ryzyka" - powiedział PAP prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

"Taka sytuacja powtarza się bardzo często" – wskazał prezes podczas czwartkowej konferencji w CBK PAN. - "Niedawno byliśmy świadkami przekładania kolejnych okien startowych misji Artemis w kierunku Księżyca. Obserwowaliśmy także - niestety nieudany - start rakiet Virgin Orbit czy Vega-C. To wszystko pokazuje, że powiedzenie 'rocket science', którego używamy na określenie czegoś bardzo trudnego i skomplikowanego, ma swoje uzasadnienie. Kosmos jest bardzo wymagający, to są niesamowicie trudne warunki i technologie kosmiczne, to naprawdę jest 'rocket science'".

Jak zaznaczył prezes Wrochna, nawet gdyby ewentualne uderzenie pioruna nie zniszczyło rakiety z sondą, burza mogłaby zakłócić jej lot, prowadząc do niepowodzenia misji.

Planowany na 13 kwietnia start JUICE z Gujany Francuskiej został przesunięty na piątek o godzinie 14.14 czasu polskiego.

JUICE to główna tegoroczna misja kosmiczna Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Polska bierze udział w projekcie – Centrum Badań Kosmicznych PAN, a także firmy Astronika Sp. z o.o. i Sener Polska Sp. z o.o. dostarczyły ważne elementy sondy. Bezzałogowa sonda kosmiczna ma polecieć do Jowisza i zbadać jego duże księżyce - Ganimedesa, Kallisto i Europę. JUICE jest ostatnią misją wykorzystującą rakietę Ariane 5.

JUICE jako pierwsza w historii sonda kosmiczna ma wejść na orbitę wokół księżyca innego niż ziemski, uzyskać asystę grawitacyjną ziemsko-księżycową oraz zmienić orbitę z obiegającej inną planetę na orbitę wokół księżyca tej planety. Celem misji jest zbadanie cech fizykochemicznych naturalnych satelitów Jowisza i sprawdzenie, czy warunki panujące na lodowych księżycach pozwalałyby na powstanie i podtrzymanie pozaziemskiego życia.

Dotarcie do Jowisza ma zabrać aż 8 lat - ma to nastąpić w lipcu 2031 roku. Ponad rok po wystrzeleniu, sonda w sierpniu 2024 roku ponownie minie Ziemię i Księżyc. W sierpniu 2025 roku nastąpi przelot koło Wenus, w sierpniu 2026 roku ponowny przelot koło Ziemi i kolejny w 2029 roku. Manewry te pozwolą uzyskać tzw. asysty grawitacyjne, by jak najmniejszym kosztem dotrzeć do Jowisza. Od lipca 2031 roku do listopada 2034 roku ma nastąpić łącznie 35 przelotów w pobliżu lodowych księżyców Jowisza, a w grudniu 2024 sonda ma wejść na orbitę wokół Ganimedesa.

W przygotowanie części projektu, za które odpowiadały CBK PAN i Astronika, zaangażowane były Worktech, Creotech Instruments S.A., Politechnika Warszawska, Politechnika Koszalińska, ELPOD, Gutronic, Wareluk S.C., Instytut Technologii Elektronowej, Powłoka S.C. oraz Instytut Lotnictwa. (PAP)

Nauka w Polsce, Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Firma AROBS Polska weźmie udział w misji usuwania kosmicznych śmieci

  • Fot. Adobe Stock

    Polskie firmy podpisały porozumienie ws. współpracy dot. satelitarnej obserwacji Ziemi

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera