48 studentów i studentek odbędzie roczny staż w USA

48 studentów i studentek z polskich uczelni, kształcących się na studiach magisterskich i doktoranckich kierunków biologiczno-chemicznych, medycznych i pokrewnych, weźmie udział w programie BioLAB Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta.

Roczne staże odbędą się na amerykańskich uczelniach: Oklahoma Medical Research Foundation, University of Chicago, University of Texas, Southwestern Medical Center oraz University of Virginia.

Wśród uczestników stażu są studenci takich uczelni, jak: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Politechnika Warszawska, Politechnika Śląska, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka; a także Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak informuje Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta, podczas stażu studenci dołączają do zespołów badawczych prowadzących projekty z takich dziedzin, jak: neurologia, krystalografia, wirusologia czy genetyka molekularna. "Wyniki badań prowadzonych w trakcie stażu często stają się podstawą artykułów publikowanych w recenzowanych czasopismach naukowych, takich jak 'Nature', 'Proteins: Structure, Function, and Bioinformatics' czy 'Acta Crystallographica'. Stypendyści i stypendystki programu BioLAB biorą też aktywny udział w życiu amerykańskiej uczelni, uczestniczą w seminariach, wykładach gościnnych oraz poznają amerykańską kulturę" - czytamy na stronie internetowej komisji.

W ramach tegorocznej edycji wpłynęło 104 kompletnych wniosków. Rekrutacja składała się z dwóch etapów: oceny formalnej i merytorycznej elektronicznego wniosku zgłoszeniowego oraz rozmów z komisją kwalifikacyjną.

Program BioLAB, wcześniej znany pod nazwą Visiting Research Graduate Traineeship Program (VRGTP), powstał z inicjatywy prof. Zygmunta Derewendy z University of Virginia. "Prof. Derewenda w 2001 r. po raz pierwszy zaprosił do odbycia stażu w USA studentów ze swojej alma mater, Uniwersytetu Łódzkiego. W następnych latach do programu dołączały kolejne instytucje: University of Chicago (2006), Oklahoma Medical Research Foundation (2013) oraz University of Texas, Southwestern Medical Center (2014)" - opisuje na stronie internetowej komisja.

Z prawie 500 dotychczasowych absolwentów Programu BioLAB ponad 90 proc. zdecydowało się na kontynuację nauki na studiach doktoranckich - w USA (20 proc.), Europie i całym świecie.

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta administruje programem od 2013 r. Program BioLAB w całości finansowany jest przez instytucje goszczące.

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta to fundacja edukacyjna, której głównym zadaniem jest administrowanie Programem Fulbrighta w Polsce.

Lista laureatów i laureatek programu BioLAB jest dostępna tutaj. (PAP)

bar/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera