Prehistoryczne ludzkie DNA pozyskane z wisiorka

Źródło: Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology
Źródło: Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology

Prehistoryczne ludzkie DNA, liczące ok. 20 tys. lat, pobrano z zęba jelenia, który służył za wisiorek. Znaleziono go w jaskini Denisowej na Syberii. Naukowcy z międzynarodowego zespołu zastosowali nowatorską nieinwazyjną metodę pozyskania próbki materiału genetycznego – informuje „Nature”.

Dawne ozdoby wykonane z kości lub zębów zwierząt są obiecujące pod względem możliwości pozyskiwania próbek DNA. Ich porowata struktura sprawia, że ludzkie płyny ustrojowe, takie jak pot, krew czy ślina, wnikają do ich wnętrza i tam się osadzają. Przy okazji osadza się wraz z niemi również ludzkie DNA.

Naukowcy opracowali nieinwazyjną metodę, która pozwala na wydobycia DNA z takich przedmiotów bez konieczności ich uszkadzania. Polega ona na ich zanurzaniu w roztworze fosforanu sodu, a następnie na powolnym podgrzewaniu. W ten sposób z takich ozdób czy innych przedmiotów wypłukiwane są cząsteczki DNA, które wcześniej zostały tam uwięzione, dostając się wraz z krwią, potem czy śliną.

Zespół postanowił zastosować tę metodę do zbadania zęba jelenia z jaskini Denisowej, służącego za wisiorek.

Udało się pozyskać DNA jelenia wapiti, do którego należał ząb oraz ludzkie DNA. Okazało się, że było to DNA kobiety, która najprawdopodobniej była właścicielką wisiorka.

Więcej informacji tutaj.  (PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Co najmniej 17 par sokołów wędrownych wychowuje pisklęta na madryckich wieżowcach

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: meduzy mogą zdominować Ocean Arktyczny

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera