Smog utrudnia powrót do zdrowia po udarze

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Zanieczyszczenie powietrza węglowodorami aromatycznymi nasila stan zapalny i zaburzenia ruchowe po udarze niedokrwiennym mózgu – informuje pismo „Particle and Fibre Toxicology”.

Wiadomo, że zanieczyszczenie powietrza ma negatywny wpływ na rokowanie w przypadku udaru niedokrwiennego (spowodowanego zmniejszonym dopływem krwi do mózgu). Dokładny mechanizm nie był jednak jak dotąd znany.

Jak sugerują badania naukowców z Hiroshima University, głównym winowajcą może być stan zapalny mózgu. „Zaprojektowaliśmy to badanie, aby określić wpływ zanieczyszczenia powietrza na zaburzenia w ośrodkowym układzie nerwowym. Chcieliśmy także ustalić, czy zanieczyszczenie powietrza wpłynęło na prognozę udaru niedokrwiennego” – powiedział Yasuhiro Ishihara, główny autor artykułu i profesor Hiroshima University.

Podczas pierwszego zestawu eksperymentów myszy zostały wystawione na działanie podawanych donosowo miejskich aerozoli z Pekinu (stolica Chin znana jest z wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza).

Po trwającej tydzień ekspozycji gryzonie wykazywały cechy nasilonego zapalenia tkanki nerwowej i pogorszenie zaburzeń ruchowych po udarze niedokrwiennym w porównaniu z myszami kontrolnymi, które nie były narażone na zanieczyszczenia powietrza. Pod wpływem zawartych w powietrzu zanieczyszczeń doszło do aktywacji komórek mikrogleju, które są komórkami odpornościowymi znajdującymi się w mózgu.

Drugi zestaw eksperymentów polegał na zastąpieniu zanieczyszczeń powietrza z Pekinu pyłem PM2,5 (o średnicy 2,5 mikrona lub mniejszej) pochodzącym z Jokohamy w Japonii. Wyniki były podobne, co sugerowało, że frakcja zanieczyszczeń PM2,5 w miejskim powietrzu zawiera substancję chemiczną odpowiedzialną za nasilone zapalenie tkanki nerwowej i gorsze rokowanie w przypadku udaru.

Tego efektu nie zaobserwowano u myszy pozbawionych receptora dla substancji chemicznych uwalnianych przez spalanie paliw kopalnych, drewna, śmieci i tytoniu, zwanych wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi (WWA).

Myszy pozbawione receptora dla WWA wykazywały niższą aktywację komórek mikrogleju i zaburzenia ruchu w porównaniu z normalnymi myszami, co sugeruje, że WWA obecne w powietrzu są odpowiedzialne przynajmniej za niektóre stany zapalne układu nerwowego i gorsze rokowanie obserwowane u myszy z udarem niedokrwiennym, narażonych na zanieczyszczenie powietrza.

Więcej informacji w artykule źródłowym. (PAP)

Autor; Paweł Wernicki

pmw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    ADHD zdiagnozowano u co dziewiątego dziecka w USA

  • Fot. Adobe Stock

    Testy na obecność HPV co osiem lat równie skuteczne, co regularna cytologia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera