Nauka dla Społeczeństwa

30.09.2023
PL EN
29.05.2023 aktualizacja 29.05.2023

Naukowcy: multiwitamina poprawia pamięć osób starszych

Adobe Stock Adobe Stock

Badanie z udziałem 3,5 tys. seniorów wskazało, że przyjmowanie suplementów multiwitaminowych spowalnia związane z wiekiem pogorszenie pamięci. To kolejny dowód na to, że dieta ma kluczowe znaczenie dla mózgu.

Z wiekiem zaczyna zawodzić nie tylko ciało, ale także intelekt. Dobra wiadomość jest taka, że wiele zależy od samego zainteresowanego.

"Zachodzący w miarę starzenia się ubytek zdolności poznawczych to dla osób starszych poważny problem, lecz według naszego badania istnieje prosty i niedrogi sposób, który może spowolnić ubytki pamięci" – mówi prof. Adam M. Brickman z Columbia University.

Jak zwracają uwagę naukowcy, starsze osoby często zażywają witaminy lub inne suplementy diety w przekonaniu, że pomogą im one utrzymać ogólną kondycję zdrowotną. Jednak badania dotyczące poprawy pamięci i funkcji mózgu po zażyciu tych substancji dawały mieszane rezultaty, a przy tym przeprowadzono tylko niewiele dużych, odpowiednio kontrolowanych badań.

W projekcie opisanym na łamach "American Journal of Clinical Nutrition" (DOI: 10.1016/j.ajcnut.2023.05.011) wzięło udział ponad 3,5 tys. ochotników w wieku ponad 60 lat, z których połowa przez trzy lata, codziennie, przyjmowała suplement multiwitaminowy, a połowa – placebo.

Eksperyment stanowił część szerszego badania COcoa Supplement and Multivitamin Outcomes Study (COSMOS), kierowanego przez ekspertów z Brigham & Women’s Hospital. Badania współfinansowała firma Mars Edge, która wchodzi w skład Mars, Incorporated, producenta żywności, m.in. słodyczy.

Pod koniec pierwszego roku badacze zauważyli, że z przyjmowaniem suplementu wiązało się z poprawą pamięci, która utrzymywała się przez cały okras trwania projektu. Poprawa miała podobną skalę, jak typowe pogorszenie pamięci zachodzące w tym samym czasie.

Na suplementach szczególnie zyskiwały osoby z zaburzeniami sercowo-naczyniowymi.

Wyniki zgadzają się z rezultatami innej części projektu COSMOS. U uczestniczących w niej 2,2 tys. ochotników codzienne przyjmowanie multiwitaminy poprawiło ogólną kondycję intelektualną, w tym zdolność do przypominania sobie informacji i koncentrację. Także w tym przypadku szczególnie korzystały osoby z kłopotami naczyniowymi.

"Niektóre dowody wskazują, że osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego mogą mieć niższe stężenie mikroskładników, co można skorygować dzięki suplementom. Jednak obecnie nie wiemy dokładnie, dlaczego efekt był silniejszy w tej grupie" - mówi prof. Brickman.

Naukowcy nie sprawdzali też, które składniki miały najważniejsze znaczenie. Wyniki podkreślają jednak znaczenie właściwej diety dla mózgu.

"Odkrycie, że codzienna suplementacja multiwitaminowa poprawiła pamięć w dwóch, oddzielnych badaniach dotyczących funkcji poznawczych, prowadzonych w ramach projektu COSMOS, jest niezwykłe i sugeruje, że suplementacja multiwitaminowa może stanowić obiecujący, bezpieczny, dostępny i niedrogi sposób ochrony zdolności poznawczych wśród osób starszych" - mówi współautorka publikacji dr JoAnn Manson.

Badacze przypominają też jednocześnie, aby "nie przesadzać z poleganiem na suplementach". "Przyjmowanie jakichkolwiek suplementów nie powinno zastępować bardziej całościowego podejścia do pozyskiwania ważnych mikroskładników" – podkreśla dr Brickman. - "Choć multiwitaminy są ogólnie bezpieczne, zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed ich przyjmowaniem". (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023