Uczelnie i instytucje

Sukces studentów PG w międzynarodowych zawodach architektonicznych

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Studenci z Politechniki Gdańskiej zdobyli pierwsze miejsce w międzynarodowym, studenckim konkursie architektonicznym, pokonując m.in. zespoły z pełniących rolę gospodarza Niemiec. Obiekty przemysłowe przy rzece Neckar studenci proponują przekształcić w ośrodek badawczy.

Marta Hrycyna, Natalia Fronczek, Marta Kloch, Liudmila Matsisovich oraz Szymon Jackowski z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej zajęli pierwsze miejsce w konkursie "Neckar Landscape Park: Re-Imagining The Productive City Region" zorganizowanym w Stuttgarcie przez Instytut LE:NOTRE i Uniwersytet Nürtingen-Geislingen.

Zadanie polegało na zaplanowanie przemian przemysłowych obiektów leżących w dolinie rzeki Neckar w południowo-wschodnich Niemczech płynącej m.in. przez Stuttgart.

Gdańscy studenci zaproponowali zastosowanie systemu cyrkularnej ekonomii w kilku innych miejscowościach leżących w dolinie rzeki. Pomysł polega na wykorzystaniu materiałów z miejscowych, dawnych budynków przemysłowych w nowych zastosowaniach.

Powstać miałoby m.in. naukowe centrum badawcze, a także edukacyjne obiekty dostępne dla zwiedzających, magazyn na odpady, których nie da się wykorzystać oraz centra przetwarzania miejscowych odpadów.

Oparta na recyklingu gospodarka cyrkularna jest dużo lepiej dostosowana do nowoczesnych wyzwań – zwracają uwagę studenci i ich zdaniem taką ideę warto we wspomnianym regionie zastosować.

„W tym celu istniejące w dolinie rzeki Neckar liczne obiekty przemysłowe wykorzystano do utworzenia ośrodka badawczego wraz z centrum edukacyjno-naukowym poświęconym tematyce recyklingu ciężkich materiałów budowlanych” – wyjaśnia opiekunka projektu prof. Karolina Krośnicka.

„Ponowne wykorzystanie lokalnych zasobów, a także zrównoważone podejście do gospodarki mają szansę stworzyć nowe możliwości ekonomicznego, społecznego, a przy tym prośrodowiskowego rozwoju regionu” – dodaje ekspertka.

Gdańska grupa pokonała 51 innych zespołów, w tym dwa z Niemiec, które zajęły 2. I 3. miejsce oraz niemiecką grupę, która uzyskała specjalne wyróżnienie.

Więcej informacji tu i tutaj.

Nauka w Polsce

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 13.02.2019. Prof. Jacek Moll. PAP/Grzegorz Michałowski

    Łódź/ Profesor Jacek Moll doktorem honoris causa Politechniki Łódzkiej

  • 11.03.2022 PAP/Albert Zawada

    Śląskie/ Uczniowie ze szkoły w Pyskowicach zostali laureatami konkursu "Nauka dla Ciebie"

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera