Uczelnie i instytucje

Studenckie Noble 2023 przyznane dziewięciorgu wybitnym studentom

Warszawa, 27.05.2023. Laureatka nagody w kategorii Dziennikarstwo i literatura Maria Lipińska (5L) podczas gali finałowej Studenckiego Nobla w Przestrzeni Bruna w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Warszawa, 27.05.2023. Laureatka nagody w kategorii Dziennikarstwo i literatura Maria Lipińska (5L) podczas gali finałowej Studenckiego Nobla w Przestrzeni Bruna w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Dziewięcioro studentów i studentek zostało w sobotę w Warszawie nagrodzonych Studenckimi Noblami 2023. W tym roku przyznano też nagrodę specjalną honorującą odpowiedzialne zarządzanie zasobami, jakimi dysponujemy.

Konkurs Studencki Nobel organizowany jest od 2009 r. przez Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS).

"Studencki Nobel to jedyny ogólnopolski program stypendialny organizowany przez studentów dla studentów. Naszą ideą było wyróżniać najbardziej wybitne, utalentowane osoby, otwierać im nowe furtki do rozwoju" - powiedziała PAP Julia Bańko, wiceprzewodnicząca do spraw projektów zarządu krajowego NSZ.

Konkurs umożliwia wyróżniającym się studentom prezentację osiągnięć naukowych i artystycznych. Laureaci wybierani są na podstawie kryteriów takich, jak m.in.: oceny ze studiów, aktywność naukowa, społeczna i artystyczna, współpraca z prasą naukową, a także działalność w samorządzie studenckim i w organizacjach studenckich.

Konkurs jest podzielony na dziewięć kategorii: nauki techniczne; sztuka; dziennikarstwo i literatura; nauki przyrodnicze i energetyka; fizyka i astronomia; medycyna i farmacja; nauki społeczne; nauki ekonomiczne oraz działalność społeczna.

W tym roku w szranki stanęło 840 uczestników i uczestniczek. Ich kandydatury oceniała Krajowa Komisja Konkursowa złożona z 49 naukowców z 18 uczelni.

W kategorii Dziennikarstwo i Literatura zwyciężyła Maria Lipińska, Nauki Społeczne - Andrzej Porębski, Medycyna i Farmacja - Natalia Sauer, Sztuka - Olena Matoshniuk, Nauki Przyrodnicze i Energetyka - Magdalena Trusińska, Nauki Ekonomiczne - Jarosław Pawlik, Nauki Techniczne - Mateusz Krzyziński, Działalność Społeczna - Jakub Wojtacha, Fizyka i Astronomia - Mikołaj Zawadzki.

Zwycięzcy otrzymali nagrody, ufundowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego, o łącznej wartości 50 000 zł. Przyznano też nagrodę specjalną, związaną z działaniami 3W w wysokości 5 000 zł. Otrzymał ją Michał Cichowicz.

Działania 3W (woda-wodór-węgiel) dotyczą odpowiedzialnego zarządzania zasobami, jakimi dysponujemy; ich celem jest aktywizacja społeczeństwa, biznesu, świata nauki i administracji państwowej w kierunku zrównoważonego rozwoju gospodarki i społeczeństwa.

Wszyscy laureaci otrzymali także nagrody Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego oraz Akademii Humanitas w Sosnowcu w postaci "Złotych indeksów", umożliwiających studiowanie na dowolnym kierunku uczelni. (PAP)

Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 18.06.2024. Przygotowanie potraw na bazie staropolskich receptur z XVII i XVIII wieku, 18 bm. w restauracji Lwia Brama we Wrocławiu. Kucharzami byli studenci i naukowcy z Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz przedstawiciele Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wśród potraw znalazły się m.in. sproszkowane perły jako dodatek do deserów czy kawa z prażonych ziemniaków. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci przygotowywali potrawy na bazie staropolskich receptur

  • Fot. Adobe Stock

    GUS: w ub. roku akademickim w Polsce kształciło się 1,24 mln studentów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera