Dziesięcioro laureatów XVI edycji Studenckiego Nobla

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Dziewięcioro studentów i studentek otrzymało nagrody w XVI edycji konkursu Studencki Nobel. Wyróżnienie otrzymują studenci, którzy mogą wykazać się osiągnięciami na różnych polach: naukowym, artystycznym oraz społecznym.

Konkurs Studencki Nobel organizowany jest od 2009 r. przez Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS). Nagrody przyznawane są w dziewięciu kategoriach.

W kategorii Sztuka wygrała Gaja Wilewska, studentka Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Została wyróżniona ze względu na różnorodność osiągnięć - udział w konkursach zarówno międzynarodowych jak i ogólnopolskich, dziesiątki występów w Polsce i za granicą oraz zaangażowanie w działalność dobroczynną i edukacyjną.

W kategorii Nauki przyrodnicze i energetyka nagrodę otrzymał Bartosz Szymański, student Uniwersytetu Warszawskiego. Komisja wyróżniła go za zaangażowanie w działalność kół naukowych, interdyscyplinarne podejścia do badań, pasji oraz otwartości na międzynarodową współpracę.

Michał Bonczar, student Collegium Medicum na Uniwersytecie Jagiellońskim został laureatem w kategorii Medycyna i farmacja. Zwrócił uwagę Komisji poprzez publikacje, udział w licznych projektach badawczych i konferencjach naukowych. Jako wieloletni stypendysta ministerialny, recenzent czasopism naukowych, stypendysta programu Erasmus oraz współzałożyciel fundacji wyróżnił się wszechstronnością, zaangażowaniem i dojrzałością akademicką.

Z kolei w kategorii Fizyka i astronomia doceniono Jana Wójcika, studenta Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Został laureatem dzięki imponującemu dorobkowi naukowemu, licznym publikacjom, udziale w konferencjach oraz aktywnej współpracy z wieloma ośrodkami badawczymi.

W Naukach społecznych triumfowała Julia Grzybowska, obecna studentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nagrodę przyznano za interdyscyplinarne podejście do nauki, łączące działalność badawczą, społeczną i edukacyjną. Komisja zwróciła również uwagę na organizowane przez nią wydarzenia popularyzujące naukę i udział w programach wymiany międzynarodowej.

W kategorii Nauki ekonomiczne wygrał Jakub Misztal, który studiuje na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Wygraną zawdzięcza spójnemu i wszechstronnemu rozwojowi naukowemu. Komisja zwróciła uwagę na udział w konferencjach oraz konsekwentne budowanie dorobku publikacyjnego. Doceniono także jego zaangażowanie w debaty akademickie i systematyczne poszerzanie kompetencji.

W Naukach technicznych najlepszy okazał się Michał Sujkowski, student z Politechniki Śląskiej, studiujący aż dwa kierunki. Zdobył uznanie Komisji wyróżniając się znakomitą jakością działalności naukowej. Laureat aktywnie działa w trzech kołach naukowych, w dwóch pełniąc funkcję przewodniczącego. Jego działalność ma również wymiar praktyczny – uczestniczy w projektach zwiększających bezpieczeństwo w lotnictwie.

Laureatem w kategorii Dziennikarstwo i literatura został Karol Wapniarski, student Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na tle innych kandydatów wyróżnił się publikacjami w prestiżowych czasopismach recenzowanych, zagranicznymi stażami badawczymi czy referatami wygłoszonymi w kilkunastu ośrodkach zagranicznych.

W kategorii Działalność społeczna wygrała Anna Raczkowska z Uniwersytetu Łódzkiego. Komisja doceniła ją ze względu na połączenie szerokiej wiedzy kulturowej z aktywnym zaangażowaniem społecznym. Laureatka potrafi integrować różnych pokolenia i środowiska oraz dba o zachowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego. Aktywnie uczestniczy w licznych inicjatywach i projektach mających na celu ożywienie tradycji oraz budowanie dialogu w społecznościach lokalnych.

Konkurs umożliwia wyróżniającym się studentom prezentację osiągnięć naukowych i artystycznych. Laureaci wybierani są na podstawie kryteriów takich, jak m.in.: oceny ze studiów, aktywność naukowa, społeczna i artystyczna, współpraca z prasą naukową, a także działalność w samorządzie studenckim i w organizacjach studenckich.(PAP)

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Nagroda im. Iwana Wyhowskiego dla prof. Andrija Rukkasa

  • Studenci z Koła Naukowego SAE AeroDesign na zawodach w Stanach Zjednoczonych. Źródło: Politechnika Warszawska

    Cztery medale studentów Politechniki Warszawskiej w zawodach SAE Aero Design

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera