Pożegnano dr. Wojciecha Pomianowskiego - geografa, kartografa, programistę

Fot. Jacek Wolski
Fot. Jacek Wolski

Pożegnano dr. Wojciecha Pomianowskiego - geografa, kartografa, programistę, podróżnika - poinformował Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.

Dr Wojciech Pomianowski (1965-2023) był z wykształcenia geografem, kartografem i programistą; z zamiłowania podróżnikiem i fotografikiem. "Był wybitnym specjalistą w zakresie GIS (teoria, projektowanie baz danych, programowanie), propagatorem wykorzystania teorii grafów w geografii, specjalistą w dziedzinach analizy funkcjonalnej i modelowania: dostępności, mobilności, potencjału i grawitacji" - opisał instytut.

Naukowiec był absolwentem Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 1989 r. ukończył specjalizację gospodarka przestrzenna. Swoją wiedzę dotyczącą systemów informacji geograficznej (GIS) i administrowania siecią Internetu pogłębiał również podczas wyjazdów stypendialnych i szkoleniowych w Holandii oraz Stanach Zjednoczonych.

Od września 1990 roku był nieprzerwanie zatrudniony w Instytucie Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, początkowo w Pracowni Systemów Informacji Geograficznej (1990-1994), potem w Pracowni Kartografii i Systemów Informacji Przestrzennej (1994-2010), a następnie w Zakładzie Przestrzennego Zagospodarowania (2011-2023) i jednocześnie w Zespole Systemów Informacji Geograficznej i Kartografii. Od marca 2019 na stanowisku adiunkta.

Był prekursorem wykorzystania systemów informacji geograficznej (GIS) w Polsce. Stworzył własne oprogramowanie AVISO, w początkowym okresie z powodzeniem konkurujące z produktami firm globalnych. Było ono podstawą wielu projektów i prac wykonywanych w Instytucie Geografii Przestrzennego Zagospodarowania PAN. Wykorzystywano go m.in. do tworzenia Atlasu Rzeczpospolitej Polskiej, Komputerowego Atlasu Polski (KAP), Cyfrowej Mapy Polski IGiPZ, Internetowego Atlasu Polski (IAP) i Mapy Przeglądowej Polski (MPP). Z jego pomocą zredagowano również atlas samochodowy „Na drogach Polski”, wydany przez wydawnictwo Readers Digest.

W późniejszych latach w większym stopniu poświecił się pracy naukowej. Opracował autorskie oprogramowanie OGAM pozwalające na określanie dostępności transportowej przy wykorzystaniu GIS. Dzięki jego pracy możliwe było stworzenie Wskaźnika Międzygałęziowej Dostępności Transportowej (WMDT), który wykorzystywany jest przez władze centralne (Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej) i regionalne (jako wskaźnik ewaluacyjny w projektach finansowanych ze środków Unii Europejskiej).

W 2018 r. obronił rozprawę doktorską pt. "Wpływ struktury sieci transportowej na dostępność przestrzenną. Dynamiczne ujęcie grafowe". Dotyczyła ona pozytywnych i negatywnych skutków modyfikacji sieci transportowej. W ramach rozprawy opracował autorsko dwie nowe konstrukcje teoretyczne mogące służyć do analizy dynamiki sieci: wachlarz serwisowy oraz profil dostępnościowy odcinka. Dla osiągnięcia postawionych celów samodzielnie opracował kolejne narzędzie aplikacyjne OGAMLab. Z jego pomocą dokonał empirycznej analizy dynamiki sieci na przykładzie systemu drogowego Polski.

W ostatnich dwóch latach uczestniczył w innowacyjnym projekcie europejskim ESPON IRiE, gdzie opracował i z powodzeniem zastosował metodę szacowania wielkości migracji międzyregionalnych w całej Europie w układzie pełnej macierzy.

"Wojtku, dla wielu byłeś trochę tajemniczym outsiderem. I nieważne, czy chodziło o jedną z Twoich kolorowych koszul, czy obronę doktoratu – żyłeś na własnych warunkach, często wbrew systemowi, nie poddając się takiej czy innej presji. Opierałeś się globalizacji, mediom społecznościowym, reklamom, walczyłeś ze stereotypami, bardzo trafnie potrafiłeś i nie bałeś się wskazywać zarówno na ułomności w bezkrytycznym zachwycie, jak i dobre elementy w powszechnej negacji. Byłeś podręcznikowym przykładem człowieka, który nigdy nie podążał za tzw. masą" - wspominali dr. Pomianowskiego przyjaciele z IGIPZ PAN w mediach społecznościowych.

Pogrzeb dr. Pomianowskiego odbył się w poniedziałek w Warszawie. (PAP)

Nauka w Polsce

bar/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Astronom Piotr Guzik z nagrodą im. Artura Rojszczaka

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna. Fot. Tadeusz Rolke

    20 lat temu zmarł Stefan Swieżawski – filozof, świecki audytor na II Soborze Watykańskim

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera