Fot. Adobe Stock

Szczeciński naukowiec otrzymał europejski grant na badania dot. ryzyka powodzi

Geograf z Uniwersytetu Szczecińskiego dr Dominik Paprotny otrzymał ponad 6 mln zł z programu grantowego Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) na projekt dotyczący ryzyka powodzi w erze zmian klimatycznych.

  • Źródło: uwr.edu.pl

    Trwa rejs naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego, GeoArctic Expedition 2025, na Spitsbergen

    Studenci i naukowcy wyprawy UWr na pokładzie STS Generał Zaruski przekroczyli półmetek ekspedycji GeoArctic Expedition na Spitsbergen. W niedzielę 3.08 zacumowali w najdalej wysuniętej na północ osadzie ludzkiej Ny-Alesund, gdzie pozostali na dwa dni ze względu na sztormowy wiatr.

  • Fot. Tomasz Witek (PTG)
    Ludzie

    Marek Więckowski wiceprzewodniczącym Międzynarodowej Unii Geograficznej

    Dr hab. Marek Więckowski, prof. Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN został wiceprzewodniczącym Międzynarodowej Unii Geograficznej. Wybory odbyły się podczas 35. Międzynarodowego Kongresu Geograficznego w Dublinie.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Stare wojskowe mapy źródłem informacji o cennych przyrodniczo obszarach Karpat

    Krakowscy geografowie wykorzystali wojskowe mapy z XIX w., by wskazać najcenniejsze obszary Karpat. Chcemy pokazać, że historyczne mapy mogą być naprawdę przydatne w ocenie najbardziej wartościowych obszarów naturalnych – powiedział PAP dr Dominik Kaim z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Miasta wysp Pacyfiku starsze niż sądzono

    Osada, której resztki zachowały się na wyspie Tongatapu na Pacyfiku, została założone wcześniej, niż dotąd sądzono – informują naukowcy na łamach „Journal of Archaeological Method and Theory”.

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna
    Ludzie

    Sejm podjął uchwałę ws. upamiętnienia Eugeniusza Romera w 70. rocznicę śmierci

    Sejm podjął w piątek uchwałę ws. upamiętnienia Eugeniusza Romera w 70. rocznicę śmierci. "Sejm oddaje hołd temu najwybitniejszemu polskiemu geografowi i kartografowi, zasłużonemu w zakresie odzyskania przez Polskę niepodległości po I wojnie światowej i ustalenia jej granic" - głosi uchwała.

  • Fot. Jacek Wolski
    Ludzie

    Pożegnano dr. Wojciecha Pomianowskiego - geografa, kartografa, programistę

    Pożegnano dr. Wojciecha Pomianowskiego - geografa, kartografa, programistę, podróżnika - poinformował Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Karpaty Wschodnie: jak odróżnić las stary od porolnego

    Opracowano mapę lasów porolnych i starych lasów w Bieszczadach i Górach Sanocko-Turczańskich. Pokazuje ona, gdzie lasy pojawiły się po wojnie na dawnych polach ornych (na terenach wysiedlonych), a gdzie ciągłość siedliska leśnego została zachowana. Geografka podczas badań terenowych sprawdziła też, czym różni się roślinność w tych dwóch kategoriach lasów.

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    Sejm upamiętnił Wincentego Pola

    Sejm upamiętnił Wincentego Pola w 150. rocznicę jego śmierci. Sejm RP "wyraża uznanie dla postawy oraz dorobku naukowego i poetyckiego wybitnego Polaka Wincentego Pola" - podkreślono w uchwale przyjętej w czwartek.

  • 23.11.2022. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński uczestniczy w auli  budynku dawnej BUW w kampusie Uniwersytetu Warszawskiego w gali promocyjnej  „Geograficzno-politycznego atlasu Polski. Polska w świecie współczesnym: Perspektywa 2022”. Fot. Piotr Nowak

    Warszawa/ Zaprezentowano nowe wydanie „Geograficzno-politycznego atlasu Polski”

    To publikacja pełna fascynujących zestawień i map. Służy debacie, rozmowie  – mówił wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński podczas środowej prezentacji „Geograficzno-politycznego atlasu Polski. Polska w świecie współczesnym. Perspektywa 2022” na Uniwersytecie Warszawskim. Jedyna w swoim rodzaju, bardzo pomysłowa - ocenił.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera