Nauka dla Społeczeństwa

30.09.2023
PL EN
05.06.2023 aktualizacja 05.06.2023

Częstochowa/ 11. lokata Politechniki na konkursie łazików marsjańskich

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Studenci Politechniki Częstochowskiej zajęli 11. miejsce na 104 drużyny startujące w prestiżowym konkursie łazików marsjańskich University Rover Challenge organizowanym przez Mars Society. W zeszłym roku zespół zajął także 11. lokatę.

Studenci Politechniki Częstochowskiej z zespołu PCz Rover Team zajęli ostatecznie 11. lokatę (podobnie jak rok temu) w konkursie łazików marsjańskich, zorganizowanym przez Mars Society w Hanksville w stanie Utah, w USA. Startowały łącznie 104 drużyny z całego świata, poziom zawodów uznali za rekordowo wysoki, jak powiadomili na swoim profilu facebookowym.

Lokata ta oznacza jednocześnie 2. miejsce pośród drużyn europejskich. Najwyżej uplasowaną europejską drużyną jest zespół studentów Krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej AGH Space Systems.

Za swój wielki sukces w szczególności zespół PCz Rover Team uważa osiągnięcie aż 98.13/100 w konkurencji Science Mission, co jest 3. wynikiem na świecie i jednocześnie najlepszym wynikiem z tej konkurencji w historii drużyny. Zadanie polegało na pobraniu próbek gleby oraz wykonaniu fotografii skał, a następnie przeanalizowaniu czy istnieje tam życie, czy nie istnieje, bądź czy kiedykolwiek mogło ono tam istnieć. Następnie w ciągu 15 minut prezentacji musieli obronić wyniki swoich badań przed jury.

Słowa gorących podziękowań studenci Politechniki Częstochowskiej kierują do wszystkim wspierających ich projekt i trzymających kciuki podczas zawodów. Przede wszystkim dziękują partnerom, którzy umożliwili wyjazd na zawody i konstrukcję łazika.(PAP)

Nauka w Polsce, Maciej Świerzy

macs/ zm/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023