Nauka dla Społeczeństwa

30.09.2023
PL EN
09.06.2023 aktualizacja 09.06.2023

Symulator reaktora jądrowego powstanie pod Warszawą

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Symulator reaktora jądrowego powstanie w pobliżu Warszawy, brane są pod uwagę trzy lokalizacje. Wybór ostatecznego miejsca nastąpi w tym roku - powiedział PAP pełnomocnik szefa MEiN ds. kształcenia oraz badań naukowych i prac rozwojowych w zakresie transformacji energetycznej Grzegorz Szymoniuk.

W ubiegłym tygodniu wiceprezes Orlen Synthos Green Energy (OSGE) Dawid Jackiewicz i wiceprezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Remigiusz Kopoczek podpisali list intencyjny dotyczący utworzenia Europejskiego Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej (ECKKEJ). W wyniku umowy ma powstać symulator reaktora jądrowego BWRX-300. Ośrodek będzie szkolić przyszłych inżynierów jądrowych, a także prowadzić działalność informacyjno-edukacyjną w zakresie szeroko pojętego przemysłu energetycznego.

"Jeżeli chodzi o lokalizację, na dzisiaj wiemy, że będzie to w pobliżu Warszawy. Na chwilę obecną brane są trzy lokalizacje. Wybór ostatecznej lokalizacji nastąpić najpóźniej do końca tego roku" - przekazał PAP pełnomocnik szefa MEiN ds. kształcenia oraz badań naukowych i prac rozwojowych w zakresie transformacji energetycznej Grzegorz Szymoniuk. Działkę ma zapewnić Sieć Łukasiewicz.

W Europie Środkowej - jak dodał - nie ma takiego centrum szkoleniowego z symulatorem reaktora.

Szymoniuk powiedział, że będzie to symulator (inaczej zwany demonstratorem) reaktora SMR w skali 1:1 "ze wszystkim oprócz materiału radioaktywnego", łącznie z komorą chłodzenia i panelami sterowniczymi. SMR (Small Modular Reactors), czyli małe reaktory modułowe mają moc nie większą niż 300 MW. Moc tradycyjnych, "dużych" reaktorów mieści się zwykle w przedziale 600-1500 MW.

Jaki jest cel powstania symulatora? Jak wyjaśnił Szymoniuk, OSGE ma szkolić tam przyszłych pracowników i studentów w partnerstwie z uczelniami, które sygnowały porozumienie. Są to: Akademia Górniczo–Hutnicza w Krakowie, Politechnika Gdańska, Politechnika Koszalińska, Politechnika Krakowska, Politechnika Poznańska, Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Warszawski i Sieć Badawcza Łukasiewicz.

Dodatkowo ECKKEJ zostanie wyposażone w specjalistyczny sprzęt niezbędny do kształcenia przyszłych specjalistów jądrowych oraz przestrzeń szkoleniową z salami wykładowymi i częścią edukacyjną.

Pełnomocnik Szymoniuk pytany o koszt symulatora powiedział, że OSGE nie wskazał jeszcze precyzyjnej kwoty, bo technologia reaktora nadal jest na etapie certyfikacji.

Symulator ma rozpocząć działalność w 2027 r., czyli 2-3 lata przed zbudowaniem pierwszego SMR-a w Polsce. Do 2030 roku spółka Orlen Synthos Green Energy ma wybudować co najmniej jeden blok w technologii BWRX-300, który będzie drugim tego typu obiektem na świecie, po kanadyjskim Darlington. Spółka ma wyłączność na tę technologię w Polsce.(PAP)

Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023