Po 2019 r. tempo wzbierania wód wokół Płw. Iberyjskiego wzrosło niemal dwukrotnie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Po 2019 r. tempo wzrostu poziomu wód wokół Półwyspu Iberyjskiego wzrosło niemal dwukrotnie - wynika z badań hiszpańskiego Instytutu Oceanografii, działającego w ramach Wyższej Rady Badań Naukowych (CSIC) w Madrycie.

O ile w latach 1948-2019 poziom wód wzrastał średnio o 1,6 mm rocznie, to po 2019 r. doszło do znacznego przyspieszenia tego zjawiska - piszą autorzy publikacji w naukowym czasopiśmie "Geociencies".

W komunikacie z badań hiszpańscy naukowcy odnotowali, że od 2019 r. "co roku poziom morza wzrastał 2,8 mm, czyli prawie dwukrotnie".

"Wynik ten dowodzi, że zagrożenie powstałe wskutek zmian klimatu jest dalekie od rozwiązania, a tempo wzrostu poziomu wód wyraźnie przyspieszyło" - odnotował Manuel Vargas z Hiszpańskiego Instytutu Oceanografii. Badania przeprowadzono we współpracy ze Śródziemnomorskim Instytutem Studiów Zaawansowanych (Imedea).

Potwierdziło się m.in., że tempo wzrostu poziomu wód przy brzegach Półwyspu Iberyjskiego wyraźnie wzrasta od 1993 r.

"We wszystkich analizowanych przez nas rejonach brzegowych wzrost tempa wzrostu poziomu wody wynika z ogrzania się wód (…). Najważniejszym czynnikiem wpływającym na to zjawisko jest wzrost masy wody, wynikający prawdopodobnie z topnienia lodu na Grenlandii oraz Antarktydzie" - stwierdził Vargas.

Przestrzegł, że zjawisko to będzie prowadziło do cofania linii brzegowej, utraty plaż na Płw. Iberyjskim, a także - do większego oddziaływania sztormów na tamtejsze budynki i infrastrukturę przybrzeżną.

W ramach badań naukowcy analizowali comiesięczne dane na temat poziomu wód w wybranych portach Półwyspu Iberyjskiego, położonych nad Morzem Śródziemnym, jak i Oceanem Atlantyckim.

W okresie 1948-1993 r. poziom wód mierzono przy użyciu pływomierzy, następnie do badań wykorzystano również radary altymetryczne. (PAP)

Marcin Zatyka

zat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pandemia Covid-19 na krótko poprawiła dietę Amerykanów

  • Fot. Adobe Stock

    ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis, która znajdzie się blisko Ziemi

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera