Prababka Lucy potrafiła stanąć prosto

Dusseldorf, Niemcy: Lucy - Australopithecus afarensis, fot. Adobe Stock
Dusseldorf, Niemcy: Lucy - Australopithecus afarensis, fot. Adobe Stock

Już 3,2 mln lat temu australopiteki potrafiły przyjąć postawę wyprostowaną – dowodzą badania najsłynniejszego szkieletu, znanego jako Lucy. Wyniki badań ukazały się na łamach „Royal Society Open Science”.

Udało się zrekonstruować wirtualnie układ mięśniowy australopiteków sprzed 3,2 mln lat. Okazuje się, że nasi krewniacy sprzed milionów lat potrafili przyjąć postawę wyprostowaną.

Badania zostały przeprowadzone na najlepiej zachowanym szkielecie Australopithecus afarensis, który został odkryty w połowie lat 70. XX w. w Etiopii. Zachowało się 40 proc. kości.

Szkielet nazwany został przez odkrywców "Lucy", co było nawiązaniem do popularnej wówczas piosenki Beatlesów „Lucy in the Sky with Diamonds”.

Autorką rekonstrukcji mięśni jest dr Ashleigh Wiseman, naukowczyni z Cambridge University (W. Brytania). Badaczka stworzyła komputerowy model mięśni nóg i miednicy Lucy.

Australopithecus afarensis był niższy od nas (mierzył nieco ponad jeden metr wzrostu), miał mniejszy mózg i małpią twarzoczaszkę. Potrafił chodzić na nogach. Przystosowany był zarówno do życia na drzewach, jak i na sawannie. Australopiteki przetrwały ok. miliona lat.

W modelu komputerowym zostało zrekonstruowanych po 36 mięśni w każdej z nóg. Są one większe niż w przypadku dzisiejszych ludzi. U australopiteków było też więcej mięśni w stosunku do tłuszczu (74 proc.) w porównaniu z dzisiejszymi ludźmi (50 proc.).

Dotąd trwał spór wśród naukowców, w jaki sposób poruszały się australopiteki. Niektórzy uważali, że chodziły na dwóch nogach, ale raczej jak szympansy, nie zaś w postawie wyprostowanej. (PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    NASA: łazik Viper nie poleci na Księżyc

  • EPA/SARAH YENESEL 10.07.2024

    USA/ Szkielet stegozaura sprzedany na aukcji za blisko 45 mln dol.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera