Tatry/ Zakończyła się akcja liczenia kozic; wyniki za ok. tydzień

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Przez cały wtorek pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego i słowackiego odpowiednika tego parku wspólnie liczyli kozice. Dzięki tej cyklicznej akcji oszacowana zostanie liczba kozic bytujących w Tatrach, a także ich wiosenny przychówek. Wyniki powinny być znane za ok. tydzień.

Jak poinformowała PAP w środę Paulina Kołodziejska, kierownik działu komunikacji i wydawnictw TPN, tegoroczne wiosenne liczenie udało się przeprowadzić w ciągu jednego dnia dzięki sprawnej współpracy uczestniczących w akcji pracowników TPN oraz TANAP, a także sprzyjającej ciepłej i słonecznej pogodzie.

W sumie ze strony polskiej i słowackiej w akcji uczestniczyło kilkadziesiąt osób. „Dla nas to duża mobilizacja, bo liczeniem kozic w Tatrach zajmują się nie tylko wszyscy pracownicy terenowi TPN, ale także osoby wykonujące swoje obowiązki w biurach” - wyjaśniła przedstawicielka parku.

Według niej metoda liczenia kozic jest niezmienna od kilkudziesięciu lat. Polega na wyjściu, zazwyczaj dwuosobowych zespołów, w określone tereny. Mapa Tatr podzielona jest na sektory, które penetrują liczący. Po polskiej stronie jest ich 32. Przyrodnicy idący w kierunku grani wyposażeni są w specjalne karty, na których wpisują zaobserwowane osobniki, czas i miejsce obserwacji, kierunek przemieszczania zwierząt, oraz informacje dodatkowe, takie jak płeć. Przyrodnicy odznaczają także tegoroczny przychówek, czyli młode kozice.

Poszczególne zespoły za pomocą radiostacji informują się nawzajem o zwierzętach przekraczających wyznaczone sektory, aby ich nie liczyć dwukrotnie.

W najbliższych dniach odbędzie się spotkanie polskich i słowackich przyrodników mające na celu podsumowanie akcji i weryfikację wyników. Jak zapowiedziano, wyniki tegorocznego wiosennego liczenia kozic powinny być znane za około tydzień.

Akcja liczenia kozic w Tatrach odbywa się dwa razy w roku – latem, kiedy przyrodnicy mogą rozpoznać przychówek kozic oraz jesienią, kiedy organizowane jest dwudniowe liczenie weryfikacyjne. Wspólne akcje liczenia kozic po obu stronach Tatr są prowadzone od 1957 r. To najstarszy monitoring przyrodniczy prowadzony przez dwa państwa równocześnie.

Jak informuje TPN, ostatnie liczenie odbyło się 21 października 2022. Wtedy po polskiej stronie zanotowano 364 kozic, a po słowackiej 858, co dało łącznie 1222 osobniki na terenie Tatr. Wyników liczenia nie należy brać dosłownie – zaznaczono - błąd oszacowania nie jest znany i może znacznie przekraczać 10 proc.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Zgniotek cynobrowy. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ W mieście występuje 11 bardzo rzadkich gatunków chrząszczy

  • Ząb popielicy Glis sackdillingensis (Heller, 1930) (ZPAL M. VIII/b/G2/1) znaleziony w lokalizacji Węże 2. Wiek zęba oszacowany na 2.9–2.6 miliona lat - późny Pliocen. A. Fotografia górnej powierzchni szlifu. Żółta ramka [C] wskazuje region objęty próchnicą. B. Model 3D wykonany z użyciem mikrotomografii rentgenowskiej ze wskazaniem rejonu zmienionego chorobowo. A1/B1 schematy zęba i jego położenia. C. Obraz ze skaningowego mikroskopu elektronowego (SEM) szkliwa zęba dotkniętego próchnicą. D, E, F skamieniałe bakterie ze wskazaniem miejsca ich położenia w obrębie ubytku. Autorem jest dr hab. Błażej Błażejowski.

    Znaleziono ząb małego gryzonia sprzed ponad 2,5 mln lat – ze śladami próchnicy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera