Uczelnie i instytucje

Na studia na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym zgłosiło się ponad 7,5 tys. osób, o blisko 700 więcej niż rok temu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Ponad 7,5 tys. osób ubiega się o przyjęcie na 6 kierunków jednolitych studiów magisterskich w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Najwięcej osób chce studiować kierunek lekarski.

W tym roku najpopularniejszy okazał się kierunek lekarski – ponad 4,1 tys. kandydatów (12,7 osób na jedno miejsce). Drugim najchętniej wybieranym kierunkiem jest lekarsko-dentystyczny, na który dokumenty złożyło niemal 1,3 tys. osób (28 osób na jedno miejsce).

Rzeczniczka uczelni dr Joanna Śliwińska podała, że w tym roku na przyjęcia na 6 kierunków jednolitych studiów magisterskich stacjonarnych w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym ubiegało się ponad 7,5 tys. tegorocznych maturzystów. "To zdecydowany wzrost w porównaniu do roku ubiegłego o blisko 700 osób" – zaznaczyła.

Podała również, że pierwsze listy rankingowe ogłoszono w piątek. Poza kierunkami lekarskim i lekarsko dentystyczny przyszli studenci chcą studiować na fizjoterapii – 639 kandydatów (9,1 osoby na miejsce) i farmacji – 527 kandydatów (3,3 osoby na miejsce).

Sporym zainteresowaniem cieszyła się również psychologia zdrowia, na którą kandydowało 516 osób (10,3 osoby na miejsce, co oznacza kolejny systematyczny wzrost w trakcie ostatnich 5 lat), oraz analityka medyczna – 350 kandydatów (6.4 osoby na miejsce).

"Rekordowa jest liczba tegorocznych laureatów i finalistów olimpiad i konkursów przedmiotowych, którzy zadeklarowali chęć studiowania na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym" – podkreśliła Śliwińska i dodała, że było 77 takich osób.

Kierownik Działu Rekrutacji dr hab. Sławomir Wójcik, cytowany w komunikacie, stwierdził Gdański Uniwersytet Medyczny jest postrzegany jako uczelnia prestiżowa, o wysokim poziomie kształcenia.

"Z niecierpliwością czekamy na kolejne wyniki rekrutacji, w tym na nasz nowy kierunek – badania kliniczne, który doskonale wpisuje się w aktualne potrzeby i oczekiwania zarówno naszych kandydatów, jak też potencjalnych pracodawców" – dodał.

Badania kliniczne to stacjonarne studia II stopnia, które będą prowadzone na Wydziale Nauk o Zdrowiu. Obejmuje on prawne, administracyjne i psychologiczne aspekty badań klinicznych z uwzględnieniem potrzeb społeczno-gospodarczych.

Gdański Uniwersytet Medyczny oferuje również studia w języku angielski na trzech kierunkach. Należą do nich: studia I stopnia na kierunku pielęgniarstwo (3-year Bachelor of Nursing), studia jednolite magisterskie na kierunku farmacja (5,5-year Master of Pharmacy) oraz studia jednolite magisterskie na kierunku lekarskim (6-year Medical Doctor).

Ponadto uczelnia prowadzi roczny program przygotowujący do studiów medycznych (1-year Premedical Course). Jak dotąd na wymienione kierunku aplikowało ponad tysiąc kandydatów z 90 krajów.

Aby dostać się na kierunek lekarski, kandydat musiał mieć co najmniej 185 punktów na 200 możliwych, nieco mniej, bo 183 punkty na lekarsko-dentystyczny. 171 punktów gwarantowało przyjęcie na fizjoterapię. Minimum 140 punktów musiał uzyskać kandydat na analitykę medyczną, a na farmację – 120 punktów. Na psychologię zdrowia do przyjęcia na studia wystarczyło 257 punktów na 300 możliwych do zdobycia.

Kolejne listy rankingowe będą publikowane na stronie www.rekrutacja2023.gumed.edu.pl/wyniki. (PAP)

Nauka w Polsce, Piotr Mirowicz

pm/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera