Sukces studentek PW w międzynarodowym konkursie architektonicznym

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Studentki Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej Karolina Rorat i Ewa Maniak zajęły drugie miejsce w międzynarodowym konkursie „Portugal Olive Guest House” oraz zdobyły Nagrodę Studencką Buildner. Doceniono ich za projekt oliwnego pensjonatu w Portugalii.

O wynikach poinformowała na swoich stronach Politechnika Warszawska. Konkurs zorganizowała platforma Buildner we współpracy z rodziną Verde, właścicielami ziemskimi w Portugalii wytwarzającymi oliwę tradycyjnymi metodami. Uczestnicy mieli zaprojektować pensjonat na terenie jednej z ich posiadłości, który skupiałby się wokół wielofunkcyjnej przestrzeni funkcjonującej jako sala do degustacji oliwy z oliwek.

Pierwsze miejsce zdobyli Włosi za projekt „A-CASA”. Drugie miejsce przypadło polskim studentkom za projekt „Ognisko oliwkowe”.

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Pensjonat zaprojektowany przez polskie studentki jest położony na wzgórzu, z którego rozciąga się widok na panoramę leżącej poniżej doliny. Ma formę „skręconego” wiatraka wtapiającego się w krajobraz. Poziomy podłogi w domu schodzą wraz z topografią, aby połączyć doświadczenie przebywania w domu z doświadczeniem chodzenia w dół wzgórza. Dom zbudowany jest z typowej portugalskiej cegły mułowej pochodzenia biologicznego, którą można wyprodukować na miejscu i wykończony jest lokalnym tynkiem wapiennym. Podłużny stół w domu płynnie przechodzi w blat połączony z piecem opalanym drewnem. Dom posiada słoneczną, zagospodarowaną przestrzeń dzienną na świeżym powietrzu ze wspólnymi stołami i ławami, wyznaczoną przez szereg mniej i bardziej kameralnych ogrodów.

„Projekt wykazuje doskonałą organizację i przyjmuje podejście geometryczne, które ułatwia elastyczne wykorzystanie i cyrkulację” - ocenił Vitório Leite, jeden z członków Jury, współzałożyciel merooficina, biura w Porto, cytowany na stronach internetowych Buildner.

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Z kolei inny członek Jury architekt Ricardo Gomes, partner KWY.studio z Portugalii ocenił, że „we wniosku znajduje się właściwa skala, poziom bliskości i relacji między wnętrzem a częścią zewnętrzną”.

Polskie studentki we wniosku do konkursu podkreśliły, że „wierzą, że architektura to nie tylko połączenie sztuki i nauki, ale, co ważniejsze, sposób tworzenia faktów architektonicznych, dzięki któremu możemy rozpocząć dialog ze społeczeństwem”.

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

„Dla nas rolą architekta jest zapewnienie ludziom przestrzeni, które odpowiadają na ich potrzeby, a także doświadczeń, które zwiększają ich poczucie tożsamości i przynależności” - podkreśliły Karolina Rorat i Ewa Maniak. Polskie studentki w tym roku uczestniczyły w programie wymiany Erasmus w Lizbonie. Jak zaznaczyły, pobyt ten zainspirował je do dalszego zgłębiania portugalskiej architektury. „Naszym zdaniem konkursy architektoniczne to wspaniała okazja do podjęcia wyzwań poprzez angażowanie się w nieszablonowe projekty na całym świecie. Bardzo lubimy odkrywać różne kultury, a konkursy architektoniczne służą jako środek do tego” - zaznaczyły studentki PW.

Nauka w Polsce

amk/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera