Nauka dla Społeczeństwa

04.03.2024
PL EN
02.08.2023 aktualizacja 02.08.2023

Akademiki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego droższe, niż w ubiegłym roku

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Akademiki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego będą droższe, niż w ubiegłym roku. Ceny wzrosną od 10 do 30 zł - podała PAP rzeczniczka uczelni dr Joanna Śliwińska.

W nowym roku akademickim Gdański Uniwersytet Medyczny przygotował 967 miejsc w czterech Domach Studenckich zlokalizowanych przy ul. Dębowej 5 w Gdańsku, w sąsiedztwie uniwersyteckiego kampusu.

"Do dyspozycji mieszkańców przygotowaliśmy pokoje jedno-, dwu- i trzyosobowe. Skorzystają z nich studenci kierunków polskojęzycznych, jak również prowadzonych w języku angielskim" - poinformowała rzeczniczka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego dr Joanna Śliwińska.

Dodała, że uczelnia oferuje w sumie 1 007 miejsc noclegowych, jednak część przeznaczono jest m.in. dla rodzin studentów i uchodźców wojennych z Ukrainy.

Wyjaśniła, że z uwagi na rosnące koszty utrzymania akademików ceny uległy nieznacznej zmianie w stosunku do ubiegłego roku. "W zależności od standardu jest to wzrost od 10 do 30 złotych" - podkreśliła.

Z zarządzenia rektora GUMed w sprawie cennika opłat za zakwaterowanie w domach studenckich na przyszły rok akademicki wynika, że ceny zaczynają się od 400 zł miesięcznie w pokoju 3 osobowym do nawet 1,4 tys. zł w pokoju jednoosobowym.

Studenci, doktoranci, słuchacze studiów podyplomowych GUMed, uczestnicy kursu PREMEDICAL, uczestnicy programów: ERASMUS, MOST oraz innych programów organizowanych przez GUMed za pokój jednoosobowy muszą zapłacić od 550 zł (Dom Studencki nr 1, pokój mały, bez lodówki z ogólnodostępną łazienką) do nawet 1,3 tys. zł za pokój z lepszym wyposażeniem (lodówka, małe AGD i łazienka w pokoju) w Domu Studenckim nr 2.

Ceny za miejsce w 2-osobowym pokoju wynoszą ok. 600 zł. Natomiast za miejsce w pokoju 3-osobowy student musi zapłacić ok. 400 złotych miesięcznie.

Inne stawki obowiązują stażystów, absolwentów i pracowników GUMed oraz pracowników podmiotów powiązanych z GUMed, a także studentów innych uczelni i osób niebędącymi studentami.

Najtańszy pokój jednoosobowy (z lodówką i małym AGD, ogólnodostępną łazienką) kosztuje 756 złotych. Za najdroższy pokój jednoosobowy również z lodówką, małym AGD, ale i z łazienką w pokoju, trzeba zapłacić ponad 1,4 tys. złotych miesięcznie.

Pokoje dwuosobowe dla tej grupy kosztują od 648 zł do ponad 700 zł miesięcznie. Najtańsze są pokoje 3-osobowe. Miejsce w takim pokoju z lodówką, umywalką w pokoju, ale z ogólnodostępną łazienką kosztuje 442 złotych.

Rzeczniczka uczelni zapewniła, że zainteresowanie ofertą noclegową GUMed jest duże. "Zdecydowana większość studentów starszych roczników deklaruje chęć przedłużenia zakwaterowania na kolejny rok. W pierwszej turze naboru wniosków studentów polskojęzycznych przyznano 287 miejsc, w drugim naborze (w sierpniu) zaplanowano 110 miejsc, głównie dla studentów I roku, którzy dopiero rozpoczną naukę w GUMed" - podkreśliła.

Podała również, że w akademikach będzie kontynuowało zamieszkanie 320 studentów zagranicznych. Dla studentów I roku kierunków prowadzonych w języku angielskim zaplanowano 100 miejsc, natomiast pozostałe 90 miejsc przeznaczono dla doktorantów i studentów kształcących się w GUMed w ramach programu wymiany międzynarodowej Erasmus+.(PAP)

Nauka w Polsce, Piotr Mirowicz

pm/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024