Samonaprawiający się plastik jest już ekologiczny

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Opracowany przed kilkoma laty plastik, który sam się naprawia i można go wielokrotnie wykorzystywać, właśnie stał się jeszcze lepszy. Sztuczne składniki naukowcy zamienili w nim na naturalne i teraz, bakterie mogą rozłożyć go w ciągu miesiąca.

W 2016 roku eksperci z Uniwersytetu Konstancji przedstawili plastik, który jest twardszy od typowych tworzyw, niepalny, a niektóre uszkodzenia same się w nim naprawiają.

Wytwarza się go w temperaturze pokojowej, bez toksycznych rozpuszczalników. To nie wszystko – przed utwardzeniem, można go łatwo uformować w praktycznie dowolny kształt, a po dodaniu wody można go z powrotem zmienić w miękką formą i ukształtować ponownie. Od czasu jego prezentacji wynalazek zyskał szerokie zainteresowanie przedstawicieli przemysłu.

Od teraz ma kolejną, ogromną zaletę – stał się biodegradowalny.

"Wcześniej do produkcji naszego mineralnego plastiku wykorzystaliśmy kwas poliakrylowy. Chemicznie rzecz ujmując, kwas ten ma ten sam szkielet, co polietylen, który słabo się rozkłada i stanowi duży problem w środowisku naturalnym" – zaznacza kierujący zespołem prof. Helmut Cölfen.

Zamiast typowych syntetycznego składnika, w nowej wersji plastiku badacze zastosowali składnik naturalny – kwas poliglutaminowy. Jest on łatwo dostępny, a jednocześnie liczne mikroby naturalnie żyjące w środowisku potrafią go rozkładać.

W przeprowadzonych dotąd testach mikroorganizmy obecne w leśnej glebie zaczynały trawić plastik w ciągu 5 dni, a po 32 dniach był już całkowicie rozłożony.

"Nasz nowy, mineralny plastik ma wszystkie zalety poprzedniego, ale ma także decydującą przewagę – jego podstawowy składnik – kwas poliglutaminowy – można wytwarzać z pomocą mikroorganizmów i jest całkowicie biodegradowalny" – podkreśla prof. Cölfen.

O wynikach poinformowano w piśmie "Small Methods". (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" jako doustny lek na ból brzucha

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera