Jak odzyskać ciepło z warszawskich ścieków

studzienka, Adobe Stock
studzienka, Adobe Stock

Energia cieplna ze ścieków może ogrzać budynki Politechniki Warszawskiej. Naukowcy już pracują nad instalacją zagospodarowującą ciepło odpadowe - poinformowała uczelnia.

CZY ŚCIEKI SĄ CIEPŁE?

Jak wyjaśnia dr hab. inż. Apoloniusz Kodura, ścieki transportuje się do oczyszczalni długimi kolektorami. Kolektory są ułożone w gruncie, który stabilizuje ich temperaturę.

W ściekach utrzymuje się zatem tzw. ciepło odpadowe, które "jest doskonałym dolnym źródłem do zasilania parowaczy pomp ciepła" – tłumaczy prof. Kodura, kierownik projektu z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW.

OBIEG ZAMKNIĘTY CIEPŁA

Naukowcy PW planują wykorzystać kolektory ściekowe w pobliżu uczelnianych budynków i zbudują instalację, która będzie to ciepło odzyskiwać z sieci kanalizacyjnej. W projekcie użyją pomp ciepła.

Prace będą prowadzone w rejonie Kampusu Głównego PW oraz Osiedla Akademicka. Już pobrano próbki ścieków w siedmiu wybranych studzienkach. Badacze sprawdzili temperaturę i natężenie przepływu ścieków. Ocenili, że można wykorzystać ciepło ze ścieków płynących w sieci kanalizacyjnej.

Zdaniem prof. Kodury wprowadzenie planu w życie zwiększy dywersyfikację źródeł ciepła wykorzystywanych przez aglomeracje miejskie. Projekt wpisuje się w ideę inteligentnego miasta - SmartCity.

Zespół z PW tworzą: dr inż. Piotr Ziętek, dr hab. inż. Marta Chludzińska, dr hab. inż. Apoloniusz Kodura, prof. uczelni (kierownik projektu), dr inż. Marian Rubik, dr hab. inż. Katarzyna Umiejewska i dr inż. Jarosław Chudzicki. Akademików wspierają Wodociągi Warszawskie. W przyszłości będzie można wykorzystać opracowaną na politechnice koncepcję do odzyskiwania ciepła ze ścieków na większą skalę. Na razie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji udostępniło inżynierom z PW dane niezbędne do przeprowadzenia wstępnych analiz techniczno-ekonomicznych.

Więcej o projekcie „Analiza wykorzystania energii cieplnej ze ścieków do zasilania w ciepło wybranych budynków znajdujących się na terenie Kampusu Głównego Politechniki Warszawskiej (CiezeŚ) - tutaj

Nauka w Polsce

kol/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Bartosz Bańka/PG

    Twórcy bolidu PGR-08 planują udział w międzynarodowych zawodach

  • fot. materiały prasowe WAT/VIGO Photonics S.A.

    Trwają prace nad polską matrycą detektorów dalekiej podczerwieni

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera