"Science": 800 tysięcy lat temu ludzkość była na skraju wyginięcia

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

800 tysięcy lat temu populacja ludzka zmniejszyła się do około 1280 osób w wieku rozrodczym i potrzeba było około 117 000 lat, aby ponownie zaczęła rosnąć - podała w piątek włoska agencja prasowa Ansa, powołując się na wyniki badań opublikowane we wrześniowym numerze czasopisma "Science".

Przez 100 tysięcy lat, pomiędzy 900 a 800 tysiącami lat temu, światowa populacja uległa drastycznemu zmniejszeniu, prawdopodobnie na skutek zmian klimatycznych, i była bliska wyginięcia. Około 900 tysięcy lat temu nastąpiły zmiany temperatur na ziemi, dotkliwe susze, zmniejszyły się lub wyginęły gatunki wykorzystywane przez ludzi jako pokarm.

„Około 98,7 procent ludzkich przodków zginęło, zagrożony wyginięciem był cały gatunek ludzki” – piszą naukowcy. Populacja ludzka zmniejszyła się do około 1280 osób w wieku rozrodczym i potrzeba było około 117 000 lat, aby ponownie zaczęła rosnąć.

W międzynarodowym badaniu uczestniczyły m.in. Uniwersytet La Sapienza w Rzymie i Uniwersytet we Florencji.

Giorgio Manzi, profesor w La Sapienza i jeden z autorów badania, powiedział, że mogłoby to wyjaśnić „lukę w znaleziskach skamieniałości w Afryce i Eurazji. Znacznie mniejsza liczba skamieniałości zbiega się z tym okresem czasu".

„Nowe odkrycie otwiera pole do (dalszego) badania ewolucji człowieka, ponieważ rodzi wiele pytań, takich jak to, gdzie żyły te osoby, jak przezwyciężyły katastrofalne zmiany klimatyczne i czy dobór naturalny w czasie, kiedy pozostało tak niewielu ludzi przy życiu, przyspieszył ewolucję mózgu człowieka" – powiedział Ansa Yi-Hsuan Pan z East China Normal University w Szanghaju.

Z Pescary Miłosz Marczuk

mmk/ mms/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 11.06.2024 EPA/KOSTAS TSIRONIS

    Grecja/ Wszystkie obiekty archeologiczne w Atenach zamknięte z powodu upałów

  • Fot. Adobe Stock

    Utrata wagi przed zawodami nie służy sportowcom, zwłaszcza kobietom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera