Historia i kultura

Monety z XVIII wieku odkryte na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego

Monety. Fot: Olaf Popkiewicz
Monety. Fot: Olaf Popkiewicz

Depozyt 14 srebrnych monet z czasów króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego, pochodzących z XVIII wieku, odkryto w lasach Nadleśnictwa Osie - poinformował Wdecki Park Krajobrazowy (WPK).

Monety w trakcie badań powierzchniowych, prowadzonych w ramach działań Wdeckiego Parku Krajobrazowego, odkrył archeolog Olaf Popkiewicz.

„Ówczesna wartość odkrytych monet była dość znacząca, ponieważ można było za te monety nabyć około dwustu kur. Zatem widzimy, że nie była to raczej przypadkowa zguba, tylko pewnie próba ukrycia większej sumy pieniędzy” - informują przedstawiciele WPK.

Popkiewicz przyznaje, że odkrycie tych monet nieco go zaskoczyło, bo na tych terenach dominują pozostałości po II wojnie światowej. Wiek XVIII manifestuje się zaś w niewielkim stopniu.

Monety leżały bardzo płytko, niemal w mchu. Są zachowane w bardzo dobrym stanie, co może wskazywać, że było ich w tym miejscu więcej. „Im więcej monet zakopanych razem, tym lepiej się zachowują” - wyjaśnia Popkiewicz.

Monety, Fot: Olaf Popkiewicz
Monety, fot: Olaf Popkiewicz 

Monety pochodzą z przedziału czasowego 1764-1770. Najwyższym nominałem monety obiegowej w Królestwie Prus był talar, a drugą pod względem wysokości nominału monetą po talarze był ort o równowartości 18 groszy. Tych właśnie monet jest najwięcej wśród odnalezionych na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego.

W Królestwie Pruskim – jak można przeczytać w historycznych tabelach przywoływanych przez archeologa - tygodniówka żołnierza wynosiła 6 groszy, tyle co dniówka mistrza stolarskiego. Za obiad płaciło się 2 grosze. „Pieniądze o wartości takiej jak te zakopane były nie do pogardzenia, natomiast nie był to majątek, za który można byłoby ułożyć sobie życie” - mówi Olaf Popkiewicz.

Monety, Fot: Olaf Popkiewicz
Monety, fot: Olaf Popkiewicz 

W XVIII wieku emisje monet były – pod względem nakładów emisyjnych - bardzo podobne do współczesnych, w związku z tym – przyznaje archeolog - tych monet jest w ziemi bardzo dużo. Zwłaszcza drobnych nominałów. Ort czy talarów używano już jednak przy większych transakcjach: jak zakup butów, krowy czy konia. Dlatego akurat ich nie ma już tak dużo.

Wdecki Park Krajobrazowy położony jest w środkowo-wschodniej części Borów Tucholskich. Porastają go lasy w związku z tym archeologiczne badania powierzchniowe, które mają ustalić obecność dawnych osad, długo były problematyczne. Wydawało się wręcz, że na terenach leśnych porastających Bory Tucholskie jest bardzo mała ilość stanowisk archeologicznych.

Wskutek prowadzonych w ostatnich latach analiz ukształtowania terenu technologią LiDAR w okolicach Nadleśnictwa Osie odkryto już m.in. osadę z czasów rzymskich oraz pozostałości hut żelaza, które znajdowały się na tym terenie nawet do późnego średniowiecza. Ostatnio Wdecki Park Krajobrazowy informował o odkryciu we wsi Stara Rzeka cmentarzyska Gotów.

Nauka w Polsce - Ewelina Krajczyńska-Wujec

ekr/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  Paradyż, 19.08.2017. Pocysterski klasztor w Paradyżu. PAP/Lech Muszyński

    Odkrycie archeologów: klasztor w Paradyżu wyglądał inaczej

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna. Fot. Tadeusz Rolke

    20 lat temu zmarł Stefan Swieżawski – filozof, świecki audytor na II Soborze Watykańskim

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera