Uczelnie i instytucje

Lublin/ 100 mln zł na IT Tower dla Politechniki Lubelskiej

Fot. K. Kożuch
Fot. K. Kożuch

100 mln zł otrzymała Politechnika Lubelska na budowę IT Tower, czyli Międzywydziałowego Centrum Cyberbezpieczeństwa i Sztucznej Inteligencji. W nowoczesnym gmachu przy ul. Nadbystrzyckiej będą kształcić się informatycy specjalizujący w różnych branżach. Zakończenie inwestycji planowane jest do 2028 roku.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej na Politechnice Lubelskiej wiceminister finansów Artur Soboń przekazał symboliczny czek na 100 mln zł w skarbowych papierach wartościowych na budowę IT Tower, czyli Międzywydziałowego Centrum Cyberbezpieczeństwa i Sztucznej Inteligencji.

Wiceminister podkreślił, że inwestycja wpisuje się w strategię rozwoju Polski, Lublina i regionu. "My dzisiaj nie jesteśmy już gospodarką, która konkuruje niskimi kosztami pracy – jesteśmy gospodarką, która przyciąga zaawansowane technologicznie projekty, i która konkuruje na poziomie produktywności, na poziomie innowacji i nowych rozwiązań" – ocenił Soboń.

Według niego, polska gospodarka potrzebuje rozwijać swój potencjał w porozumieniu z biznesem. Przekazał, że w samym Lublinie 8 tys. osób zatrudnionych jest w sektorze IT. "Myślę, że dzięki IT Tower powinniśmy mieć w Lublinie ok. 25 tys. osób, które będą pracować w sektorze IT, cyberbezpieczeństwie, sztucznej inteligencji" – dodał wiceminister.

Wyraził nadzieję, że przekazane w poniedziałek dla Politechniki Lubelskiej środki finansowe, to nie tylko inwestycja w przyszłość samej uczelni, ale też inwestycja w przyszłość miasta. "I w to, aby Lublin stał się centrum sztucznej inteligencji w Polsce" – wskazał Artur Soboń.

Rektor Politechniki Lubelskiej, prof. Zbigniew Pater, powiedział, że w nowym Centrum będą rozwijane nowoczesne technologie, takie jak internet rzeczy, technologie chmurowe, big data, robotyka. "Budynek to tylko miejsce, ale najważniejsze, co w tym budynku się znajdzie. Będą tam mieścić się nowoczesne laboratoria odpowiednio wyposażone; tam będą ludzie, którzy będą realizować nowe wyzwania, nowe projekty badawcze; gdzie będą powstawały rozwiązania, które będą wdrażane w mieście, regionie i w Polsce" – przekazał rektor.

Zakończenie inwestycji planowane jest do 2028 roku.

Politechnika Lubelska kształci obecnie ok. 7,1 tys. studentów, w tym blisko 2 tys. na pierwszym roku. (PAP)

Nauka w Polsce, Gabriela Bogaczyk

gab/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera