Uczelnie i instytucje

WAT i SpaceForest będą współpracować

Fot. WAT/ Mariusz Maciejewski
Fot. WAT/ Mariusz Maciejewski

Wojskowa Akademia Techniczna i firma SpaceForest, twórca rakiety suborbitalnej Perun, rozpoczynają współpracę. List intencyjny w tej sprawie podpisano 17 października - informuje WAT na stronie internetowej.

Główne obszary deklarowanej współpracy to "profesjonalne i wieloaspektowe wspieranie przygotowania kadr oficerskich i podoficerskich wojsk przeciwlotniczych oraz wspieranie rozwoju krajowych technologii rakietowych, w szczególności rozwiązań przeznaczonych na potrzeby Sił Zbrojnych RP" - podała uczelnia.

Strony zadeklarowały podjęcie działań, których celem ma być: "rozwijanie elementów techniki rakietowej istotnych z punktu widzenia obronności państwa oraz budowania zdolności operacyjnych wojsk przeciwlotniczych; rozwijanie zdolności w zakresie szkolenia poligonowego wojsk przeciwlotniczych (stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych RP) oraz zabezpieczanie praktycznych aspektów kształcenia podchorążych".

Firma SpaceForest zwróciła się do Wojskowej Akademii Technicznej z propozycją współpracy "ze względu na prestiż uczelni i jej profesjonalizm". "Potrzebujemy partnera naukowego, który zna się na technologiach rakietowych, do tworzenia ekspertyz, potwierdzających bezpieczeństwo trajektorii lotu rakiety Perun" – powiedział prezes firmy Robert Magiera, cytowany w komunikacie.

Jak zaznaczył rektor-komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak, uczelnia od lat nie tylko zajmuje się kształceniem kadr, ale również rozwojem nauki, pracami wdrożeniowymi oraz wsparciem eksperckim - dla jednostek resortu obrony narodowej, firm i gospodarki.

"Uczelnia jest również swoistym hubem technologicznym dla Sił Zbrojnych RP, współpracując bardzo blisko z instytucjami MON, zajmującymi się nowoczesnymi technologiami przeznaczonymi dla wojska, np. Agencją Uzbrojenia i Departamentem Innowacji. Jeśli natomiast mówimy o uzbrojeniu, w tym oczywiście o technologiach rakietowych, o których mowa w podpisanym liście intencyjnym, nasz Wydział Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa jest jedną z najważniejszych instytucji eksperckich w tym zakresie w kraju i będzie głównym partnerem SpaceForest w ramach wspólnie realizowanych przedsięwzięć. Bardzo się cieszę, że możemy w ten sposób wesprzeć polski sektor gospodarczy, jednocześnie realizując naszą misję" – podkreślił gen. bryg. prof. Przemysław Wachulak.

Gdyńska firma SpaceForest sp. z o.o. jest "jednym z czołowych przedsiębiorstw w kraju, zajmujących się rozwojem technologii rakietowych i kosmicznych" - podano w komunikacie. Do głównych obszarów działalności badawczo-rozwojowej i produkcyjnej firmy zaliczyć można: napędy rakietowe, technologie kompozytowe, systemy telemetryczne, telekomunikacyjne i mikrofalowe. Spółka intensywnie współpracuje z czołowymi ośrodkami naukowo-badawczymi w Polsce i Europie, a opracowane przez nią rozwiązania stanowią istotny potencjał w zakresie krajowego przemysłu rakietowego.

Start rakiety Perun jest elementem projektu, który firma prowadzi od 2018 r. Pierwsza próba startu odbyła się w czerwcu - osiągnięto wówczas pułap 22 km. Drugą próbę przeprowadzono 10 października br., kiedy to zgodnie z planem rakieta wystartowała w południe z poligonu wojskowego w Ustce. Jak podała firma SpaceForest w mediach społecznościowych, doskonale zadziałał system utrzymywania poprawnej trajektorii rakiety, który został usprawniony względem poprzednich testów.

"W 28. sekundzie lotu, po osiągnięciu pułapu 10 km, nastąpiła awaria silnika. Inżynierowie SpaceForest postanowili przerwać lot, w wyniku czego Perun finalnie wzniósł się na 12 km, po czym bezpiecznie opadł do Bałtyku, gdzie został podjęty z wody i przetransportowany na ląd" - opisano.

Ekipa SpaceForest już szykuje się do kolejnej, trzeciej próby. Celem inżynierów jest osiągnięcie pułapu tzw. Linii Karmana (umowna granica pomiędzy atmosferą Ziemi i przestrzenią kosmiczną na wysokości 100 km).(PAP)

Nauka w Polsce

bar/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera