Nauka dla Społeczeństwa

27.02.2024
PL EN
27.10.2023 aktualizacja 27.10.2023

Wrocław/ 400 absolwentów Uniwersytetu Medycznego odebrało dyplomy lekarza

Fot. Tomasz Walów/UMW Fot. Tomasz Walów/UMW

400 absolwentów Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu odebrało w czwartek dyplomy lekarza. "Nie zapomnijcie nigdy jak ważna w naszym zawodzie jest empatia" - powiedział nowym lekarzom rektor uczelni prof. Piotr Ponikowski.

W uroczystym dyplomatorium Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (UMW) w czwartek wzięło udział 400 młodych lekarzy, którzy w tym roku ukończyli studia na kierunku lekarskim. Towarzyszyli im bliscy i przyjaciele.

W swoim przemówieniu do lekarzy wkraczających w życie zawodowe rektor UMW, prof. Piotr Ponikowski, przypomniał, że są oni absolwentami najlepszej uczelni medycznej w kraju. Było to nawiązanie do rankingu Times Higher Education World University Rankings (THE WUR) 2024, w którym UMW zajął pierwsze miejsce wśród polskich uniwersytetów medycznych.

Rektor wiele miejsca poświęcił też wartościom uczelni, zapisanym w jej strategii, które są niezbędne dla właściwego wykonywania zawodu lekarza: pasji, odwadze, współpracy, empatii i rzetelności. Przestrzegł, że sama wiedza medyczna nie wystarczy, a żeby być dobrym lekarzem, nie można traktować pacjenta tylko jako jednostkę chorobową.

"Nie zapomnijcie nigdy jak ważna w naszym zawodzie jest empatia. Humanizacji medycyny poświęcamy wiele uwagi, niestety od niedawna. W zmienionych standardach kształcenia zwiększono nacisk na elementy komunikacji pomiędzy lekarzem a pacjentem. Myślę, że to zmiana kluczowa" - wskazał rektor.

Ocenił, że ta zmiana powinna objąć nie tylko lekarzy, ale cały system opieki zdrowotnej, wszystkie osoby tworzące system, a pracowników ochrony zdrowia trzeba do niej przygotować.

"Nasz pacjent nie może być dla nas jednostką chorobową, którą najpierw diagnozujemy, a potem leczymy zgodnie z zaleceniami. Musimy znów widzieć w nim człowieka, który chce zostać dostrzeżony i wysłuchany, który powierza nam swoje tajemnice, oddaje w nasze ręce swój strach, ból, nadzieję" - powiedział prof. Ponikowski.

Rektor zacytował fragment powieści "Anna In w grobowcach świata" Olgi Tokarczuk: "Domagał się współczucia. Lecz bogowie go nie znają. Znają wszystkie inne uczucia świata, ale tego nie. Żeby współczuć, trzeba być samemu słabym i znać cierpienie; trzeba upaść, przewrócić się, trzeba umieć płakać".

"Z tych słów płynie dla mnie jedna kluczowa prawda i przesłanie dla każdego młodego człowieka obecnego dziś na tej sali: aby być dobrym lekarzem, trzeba, w pierwszej kolejności, być dobrym człowiekiem. Pielęgnujcie swoje człowieczeństwo. Dzięki temu lepiej pomożecie tym, którzy zwrócą się do was o pomoc" - podsumował swoje przesłanie rektor UMW. (PAP)

Roman Skiba

ros/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024