Tatry/ Przyrodnicy policzą kozice

31.08.2023. Kozice w rejonie Kasprowego Wierchu w Tatrach. PAP/Grzegorz Momot
31.08.2023. Kozice w rejonie Kasprowego Wierchu w Tatrach. PAP/Grzegorz Momot

Przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) we wtorek o świcie wyruszyli na szczyty, aby policzyć kozice. Akcja odbywa się równolegle po polskiej i słowackiej stronie, a jest w nią zaangażowanych 270 osób.

Jak wyjaśnia TPN, odbywające się dwa razy w roku liczenie kozic to strategicznie skomplikowana i dobrze zaplanowana operacja. W celu dokładnego policzenia kozic obszar Tatr podzielono na 131 sektorów, z czego 35 jest zlokalizowanych po stronie polskiej. Zespoły rachmistrzów wyposażonych w lornetki i lunety wyruszają do przypisanych im sektorów, gdzie będą prowadzili obserwacje.

"Obserwatorzy muszą wykazać się dużą uważnością. Lokalizację poszczególnych zaobserwowanych kierdeli zaznaczają na mapie w specjalnej aplikacji. Oceniają także wiek i płeć osobników - o ile uda się rozpoznać oraz godzinę obserwacji. Dopisują także swoje uwagi, które ułatwią eliminację błędu podwójnego liczenia danych sztuk przez sąsiednich obserwatorów" – przekazała Paulina Kołodziejska z TPN.

Akcja liczenia kozic odbywa się wiosną i jesienią. Podczas wiosennego liczenia najważniejsza jest liczba ogólna kozic i ilość nowonarodzonych koźląt. Wówczas dowiadujemy się także, ile kozic przetrwało trudy zimy. Z kolei po jesiennym liczeniu kozic dowiadujemy się o liczebności całej populacji kozic.

Zespoły przyrodników są wyposażone w urządzenia mobilne ze specjalnymi aplikacjami, na którą wpisują zaobserwowane kozice. System posiada lokalizację GPS, dlatego precyzyjnie można nanieść na mapę napotkane zwierzęta. Wszystkie dane są automatycznie zapisywane i następuje ich weryfikacja po obu stronach granicy. Po tych operacjach robi się podsumowanie, które daje ostateczny wynik liczenia. Dane te poznamy za kilka dni po spotkaniu przyrodników z TPN ze stroną słowacką.

Podczas ostatniego liczenia kozic w lipcu ubiegłego roku naliczono ich w Tatrach 816. Rekordowo dużą ich liczbę zaobserwowano jesienią 2018 r., kiedy po obu stronach Tatr naliczono łącznie 1431 kozic. Jesienią ubiegłego roku zarejestrowano 983 kozice.

Wspólne polsko-słowackie akcje liczenia kozic są prowadzone od 1957 r. Jest to najstarszy monitoring przyrodniczy prowadzony przez dwa państwa równocześnie.(PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ mick/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 29.08.2013 PAP/Tomasz Waszczuk

    Naukowcy zbierają dane dot. jakości wód w rzekach i jeziorach

  • ©︎ Izabela Kuzyszyn, Ogrod Botaniczny UW

    Nowa odmiana rośliny ozdobnej w Ogrodzie Botanicznym UW

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera