"Przewroty" - nowa nagroda Centrum Nauki Kopernik w dziedzinie edukacji

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

"Przewroty" to nowa nagroda Centrum Nauki Kopernik. Będzie przyznawana za inicjatywy, które wnoszą nową jakość do edukacji. Do 25 marca zgłaszać mogą się zespoły i osoby indywidualne prowadzące śmiałe działania w szkole i w domu, w świecie wirtualnym i rzeczywistym.

Konkursowi przyświeca zasada, że to człowiek - dziecko lub uczący się dorosły - został uznany za centrum działań edukacyjnych.

EDUKACJA MA KRĄŻYĆ WOKÓŁ UCZNIA, NIE ODWROTNIE

"Widzimy, jak wiele innowacyjnych inicjatyw edukacyjnych powstaje w całym kraju. O niektórych z nich jest głośno w przestrzeni informacyjnej. Inne wdrażane są kameralnie, bez rozgłosu. Chcemy je poznać i docenić, by stały się inspiracją dla innych. Liczymy też na to, że nagroda Przewroty skłoni środowisko, które pragnie rozwoju nowoczesnych metod i form uczenia się, do podjęcia dyskusji o kształcie edukacji. Poszukania odpowiedzi na pytanie, jakiego przewrotu potrzebuje dziś edukacja, by najlepiej odpowiadać na wyzwania przyszłości" - tłumaczy w komunikacie rzecznik CNK, Katarzyna Nowicka.

Wyjaśnia, że nagroda Przewroty będzie co roku przyznawana nowatorskim inicjatywom edukacyjnym. Laureaci i laureatki otrzymają autorską statuetkę oraz nagrodę finansową. Nazwa nagrody nawiązuje do odkrycia przez Mikołaja Kopernika heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego. Doprowadziło ono nie tylko do przewrotu w astronomii, ale też zapoczątkowało zmianę sposobu myślenia o świecie i miejscu, jakie zajmuje w nim człowiek.

"Ponad 100 lat temu przewrót kopernikański w edukacji postulował John Dewey, który mówił, że +dziecko staje się Słońcem, wokół którego krążyć mają poczynania wychowawcze+. Jego idea do dziś nie stała się normą. Koncepcja Mikołaja Kopernika również zyskiwała uznanie społeczne powoli, musimy więc uzbroić się w cierpliwość - tłumaczy Nowicka.

ZGŁASZAĆ MOŻNA TYLKO PRZEWROTOWE INICJATYWY

Organizator konkursu czeka na zgłoszenia inicjatyw, spełniających wysokie wymagania: "śmiałych, nowatorskich i przewrotowych, angażujących i inspirujących, nawiązujących do ważnych społecznie i aktualnych zagadnień, wspierających samodzielność myślenia i umiejętność wspólnego działania oraz włączających różne grupy osób".

Do konkursu mogą się zgłaszać osoby fizyczne lub zespoły takich osób pracujące w szkołach, fundacjach, stowarzyszeniach, startupach, instytucjach kultury czy działające na własną rękę, organizacje pozarządowe (np. fundacje, stowarzyszenia), jednostki organizacyjne wchodzące w skład systemu oświaty (np. szkoły), państwowe lub samorządowe instytucje kultury oraz uczelnie.

"W naszym rozumieniu edukacja to środowisko uczenia się, którego częścią jest system oświatowy, wraz z formalną metodologią i narzędziami, a także cała gama działań nieformalnych. Uczenie się, tak jak praca naukowca, jest napędzane przez ciekawość. Dlatego zachęcamy do korzystania ze stosowanej przez naukowców metody badawczej: zadawanie pytań, eksperymentowanie w poszukiwaniu odpowiedzi, weryfikacji, wyciąganie wniosków. Prawdziwą szkołą jest świat wokół nas, a najlepszym sposobem zdobywania wiedzy – korzystanie z jego zasobów" - wyjaśnia rzeczniczka.

Przypomina, że Centrum Nauki Kopernik łączy edukację formalną i nieformalną. Celem tych działań jest zmiana kultury uczenia w Polsce. Centrum współpracuje z osobami i instytucjami, w których myśli się i działa podobnie – są to nauczyciele, organizacje pozarządowe, środowiska naukowe, wyższe uczelnie, samorządy, przedsiębiorcy. W 2023 roku utworzona została Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego - centrum badawczo rozwojowe, gdzie wiedza o uczeniu łączy się z pasją do odkrywania świata; tu powstają nowe produkty edukacyjne – scenariusze zajęć, eksponaty, treści i pomoce dydaktyczne wspierające uczniów w rozwijaniu kompetencji 21. wieku i podnoszące ich kapitał społeczny.

"Marzymy o stworzeniu całego ekosystemu nowoczesnej edukacji, w którym znajdzie się miejsce dla wszystkich zainteresowanych. Nagroda „Przewroty” to kolejny krok na tej drodze. Konkurs pomoże odkryć innowacyjne inicjatywy, o których dotąd nie słyszeliśmy i poszerzyć krąg partnerów" - wyraża nadzieję przedstawicielka CNK.

Zgłoszenia przyjmowane są od 6 listopada do 25 marca 2024 do godz. 15.00. Aby przesłać zgłoszenie, należy wypełnić formularz. Zwycięzcy Przewrotów spotkają się podczas gali, która odbędzie się w maju 2024 roku w Centrum Nauki Kopernik.

Więcej informacji i zgłoszenia tutaj.

Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Uniwersytet Śląski

    Śląskie/ Studentki zajęły pierwsze miejsce na Mistrzostwach Świata w The Odyssey of Mind 2024

  • Źródło: Wydział Fizyki UW

    Studenci Wydziału Fizyki UW laureatami stypendiów SPIE

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera