Prof. Piotr Ponikowski ponownie najczęściej cytowanym polskim naukowcem - wynika z najnowszego rankingu Highly Cited Researchers Top 1 %. W tegorocznym zestawieniu światowej czołówki badaczy ujęto sześciu Polaków, w tym tylko dwóch w dziedzinie nauk medycznych.
W komunikacie na stronie internetowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu podano, że rektor tej uczelni, kardiolog prof. Piotr Ponikowski znajduje się na liście Top 1 % po raz dziewiąty, nieprzerwanie od 2015 r., jako jedyny przedstawiciel krajowej, polskiej nauki.
"Lista Highly Cited Researcher z Clarivate ma na celu zidentyfikowanie poszczególnych badaczy w naukach ścisłych i naukach społecznych, którzy wykazali znaczący wpływ na swoją dziedzinę badań. Każdy z nich jest autorem wielu wysoko cytowanych artykułów, które plasują się w 1 proc. najlepszych cytowań w swojej dziedzinie i roku publikacji w Web of Science w ciągu ostatniej dekady" - czytamy w komunikacie.
W rankingu HCR Top 1 % za 2023 rok zostało ujętych sześciu naukowców z Polski. Obok prof. Ponikowskiego są to jeszcze: prof. Jacek Namieśnik (Politechnika Gdańska), dr. hab. Atanas G. Atanasov (PAN), prof. Piotr Rutkowski (Narodowy Instytut Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie), prof. Andrzej Cichocki (PAN), dr. hab. inż. Grzegorz Boczkaj (Politechnika Gdańska).
W ub. roku było pięciu cytowanych polskich naukowców. W latach 2014-2023 w HCR Top 1 % ujęto w sumie 16 naukowców z Polski (4-6 badaczy rocznie). Tegoroczna lista znajduje się pod adresem internetowym.
"Prof. Piotr Ponikowski po raz dziewiąty z kolei znalazł się na tej prestiżowej liście. Jest jedynym naukowcem z Polski, notowanym z tym zestawieniu nieprzerwanie od 2015 r. Od 2021 roku Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu jest jedyną polską uczelnią medyczną, która ma swojego przedstawiciela w tym rankingu, a także jedyną wrocławską szkołą wyższą" - podkreślono w komunikacie.(PAP)
Autor: Roman Skiba
ros/ mir/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.