Organizacja Oxfam: 1 proc. najbogatszych wyemitowało tyle samo dwutlenku węgla, co dwie trzecie ludzkości

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Z nowego raportu organizacji humanitarnej Oxfam wynika, że w 2019 roku najbogatsza część światowej populacji. stanowiąca 1 proc. ludzkości, wyemitowała tyle dwutlenku węgla, co dwie trzecie mieszkańców Ziemi.

1 proc. najbogatszych ludzi odpowiadało za 16 proc. całkowitej światowej emisji CO2 w 2019 roku - poinformowała Oxfam w poniedziałek.

Odpowiednie opodatkowanie superbogatych pomogłoby ograniczyć zarówno zmiany klimatyczne, jak też nierówności - oceniła organizacja.

Oxfam prognozuje, że zwiększenie emisji CO2 doprowadzi do nawet 1,3 mln zgonów spowodowanych nadmiernym upałem. Większość z nich nastąpi w latach 2020–30.

"Superbogaci plądrują i zanieczyszczają planetę, przez co ludzkość dusi się z powodu ekstremalnych upałów, powodzi i suszy" – stwierdził dyrektor wykonawczy Oxfam Amitabh Behar.

"Przez lata walczyliśmy o zakończenie ery paliw kopalnych, aby ocalić miliony istnień ludzkich i naszą planetę. (Obecnie widać) wyraźniej, niż kiedykolwiek, że będzie to niemożliwe, dopóki również nie zakończymy ery skrajnego bogactwa" – powiedział Behar.

"Brak opodatkowania bogatych pozwala najbogatszym okradać nas, rujnować naszą planetę i odstępować od demokracji. Opodatkowanie skrajnego bogactwa zmienia nasze szanse na walkę zarówno z nierównościami, jak też z kryzysem klimatycznym. Stawką są biliony dolarów na inwestycje w dynamiczne, ekologiczne rządy XXI wieku, ale także na wzmocnienie naszych demokracji" – dodał. (PAP)

mwt/ szm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Tanzania potwierdziła wykrycie wirusa Marburg

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ Pierwsza operacja usunięcia guza mózgu przez oczodół

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera