Badacze sprawdzą, czy AI pozwoli ograniczyć ilość kontrastu używanego do tomografii

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowcy z różnych państw świata uczestniczą w międzynarodowych badaniach, których celem jest sprawdzenie, na ile sztuczna inteligencja (AI) umożliwi ograniczenie kontrastu w tomografii komputerowej. Jedną z placówek biorących udział w badaniach jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu.

Projekt o akronimie NetZeroAICT jest finansowany z programu Komisji Europejskiej HORIZON EUROPA. Jego celem jest sprawdzenie możliwości eliminacji kontrastu w badaniach tomografem komputerowym. W badaniach uczestniczy kilkanaście placówek, m.in. uniwersytety w Oxfordzie, Glasgow i Nicei. Do projektu włączy się także USK w Opolu.

"U podstaw projektu NetZeroAICT Digital Contrast for Computerised Tomography Towards Climate Neutral and Sustainable Health Systems leży wizja wdrożenia +cyfrowego kontrastu+ w tomografii komputerowej na całym świecie, a w dalszej konsekwencji zmniejszenie o 30 proc. emisji CO2 i zanieczyszczeń jodu z tomografii do 2033 roku" - wyjaśnia Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu.

Zdaniem badaczy z Oxfordu, dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, możliwe będzie zastosowanie "cyfrowego" kontrastu do wykrywania zmian w organizmach pacjentów zamiast używanej obecnie substancji zawierającej m.in. trudny do uzyskania i nieobojętny dla organizmu pacjenta jod. Tylko w opolskim USK rocznie wykonywane jest ok. 11-12 tys. badań TK, z czego ok. 70 proc. - z kontrastem.

Ze statystyk wynika, że każdego roku, na świecie wykonuje się 300 mln badań TK, z czego około 180 mln z użyciem środków kontrastowych. Wiąże się to ze znaczącym wpływem na środowisko: 42 tys. ton opakowań jednorazowego użytku, 900 ton stali chirurgicznej (igły), 90 tys. ton rurek z tworzyw sztucznych i 150 mln kWh zużytej energii, 200 tys. ton skażonej jodem wody. Średnio jeden skan generuje 9,2 kg CO2. (PAP)

Marek Szczepanik

masz/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Łódzkie/ Ponad 350 ekspertów poznaje innowacje m.in. w leczeniu urazów sportowych

  • Fot. Adobe Stock

    Poznań/ Pierwszy w Europie zabieg brachyterapii z użyciem rozszerzonej rzeczywistości

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera