Uczelnie i instytucje

Kraków/ Na AGH rozpoczęła się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W budynkach kampusu Akademii Górniczo-Hutniczej oraz w akademikach tej uczelni rozpoczęła się w poniedziałek akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego. To mały gest o ogromnym znaczeniu – zachęcają studenci do udziału w akcji.

Studenci i pracownicy uczelni do piątku, przy 14 stanowiskach, mogą się rejestrować jako potencjalni dawcy szpiku.

"Procedura rejestracji potencjalnego dawcy jest prosta, szybka i bezbolesna. Wystarczy wypełnić formularz i pobrać wymaz z wewnętrznej części policzka. To mały gest o ogromnym znaczeniu – dla chorej osoby może być jedyną szansą na przeżycie" – zachęcają studenci na profilu facebookowym "AGH Przeciw Białaczce".

To kolejna taka akcja studentów – wolontariuszy międzynarodowej Fundacji DKMS. Poprzednia odbyła się w kwietniu – wówczas 200 osób zarejestrowało się jako potencjalni dawcy szpiku.

Według danych DKMS, w Polsce co 40 minut, a na świecie co 27 sekund, ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi, m.in. białaczkę.

W polskim rejestrze Poltransplant jest ponad 2 mln potencjalnych dawców szpiku, w światowym rejestrze WMDA (World Marrow Donor Association - Światowe Stowarzyszenie Dawców Szpiku) - ponad 40 mln.

Co piąty chory nie znajduje genetycznego bliźniaka.(PAP)

Beata Kołodziej

bko/ itm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: w akademikach w Polsce brakuje 400 tys. miejsc noclegowych

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera