Joga nidra poprawia sen oraz pamięć

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Już dwa tygodnie dwudziestominutowych sesji jogi nidry mogą spowodować zwiększenie odsetka fal delta w głębokim śnie oraz poprawę pamięci, procesu podejmowania decyzji i myślenia abstrakcyjnego - podaje „PLOS ONE”.

Joga nidra nazywana jest także jogą snu. Nie jest to, jak w przypadku większości odmian jogi, praktyka asan (pozycji), ale raczej medytacja i trening uważności. W czasie nidry należy leżeć i - wbrew nazwie - nie spać, ale przebywać w stanie świadomego relaksu.

Pilotażowe badanie naukowców z Armed Forces Medical College w Indiach, przeprowadzone na niewielkiej grupie uczestników, sugeruje, że regularne praktykowanie nidry może mieć dobroczynny wpływ na sen, funkcje poznawcze, uczenie się i pamięć; nawet u osób, które nigdy wcześniej nie praktykowały innych technik relaksacyjnych i uważnościowych.

Badanie trwało dwa tygodnie. Jego uczestnicy codziennie przez 20 minut praktykowali jogę nidrę, korzystając ze specjalnego nagrania audio. Przed rozpoczęciem eksperymentu oraz po jego zakończeniu naukowcy mierzyli różne parametry związane z ich snem i testowali funkcje poznawcze.

Okazało się, że po dwóch tygodniach regularnej praktyki uczestnicy mieli znacznie zwiększoną wydajność snu i wyższy odsetek fal delta w trakcie głębokiego snu. Zaobserwowali także szybsze odpowiedzi (bez jednoczesnej utraty dokładności) we wszystkich testach poznawczych oraz znacznie lepsze wyniki różnych zadań związanych z pamięcią roboczą, myśleniem abstrakcyjnym, rozpoznawaniem strachu i złości oraz uczeniem się przestrzennym i pamięcią.

Odkrycia te, jak mówią autorzy, potwierdzają wcześniejsze doniesienia, wiążące mózgowe fale delta z poprawą jakości snu, a także lepszą uwagą i pamięcią.

Zdaniem badaczy eksperyment ten potwierdza także, że joga nidra jest skutecznym sposobem na poprawę jakości snu i wydajności poznawczej. Jest to o tyle istotne, że to tania i łatwo dostępna aktywność, z której może skorzystać wiele osób.

„Praktyka jogi nidry poprawia sen i przyspiesza przetwarzanie mózgowe. Podnosi też naszą dokładność, szczególnie w przypadku zadań związanych z nauką i pamięcią” - podsumowują naukowcy.

Więcej informacji w artykule źródłowym.  (PAP)

Katarzyna Czechowicz

kap/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera