Uczelnie i instytucje

Minister zdrowia: nie wyobrażam sobie, by kształcić lekarzy na uczelni, która nie spełnia standardów

Adobe Stock
Adobe Stock

Nie wyobrażam sobie, by kształcić lekarzy na uczelni, która nie spełnia standardów - powiedziała w czwartek minister zdrowia Izabela Leszczyna. Zrobimy wszystko, by wszędzie tam, gdzie te kierunki powstały, mogły funkcjonować, ale w zgodzie z wymogami - zaznaczyła.

Szefowa MZ uczestniczyła w posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia, która opiniowała dla komisji finansów publicznych projekt ustawy budżetowej na rok 2024.

Odpowiadając na pytania posłów minister Leszczyna wskazała, że minister zdrowia nie nadzoruje uczelni wyższych i podkreśliła, że są "oczywiście standardy kształcenia, które uczelnie powinny spełniać".

"W rozmowie z panem ministrem nauki dowiedziałam się i też o to prosiłam, że minister nauki będzie analizował, czy poszczególne wydziały spełniają te standardy" – powiedziała.

"W mojej ocenie nie jest absolutnie celem obecnego rządu zamykanie czegokolwiek. Natomiast będziemy chcieli, mówię trochę za ministra nauki, ale to jest na pewno w interesie nas wszystkich, by uczelnie w określonym czasie te standardy spełniały" – dodała szefowa MZ.

Zaznaczyła, że nie wyobraża sobie, by kształcić lekarzy na uczelni, która nie spełnia standardów. "Zrobimy wszystko, by wszędzie tam, gdzie te kierunki powstały, one mogły funkcjonować. Ale tak, jak mówię, standard musi być zachowany" – dodała.

Samorząd lekarski od dłuższego czasu sygnalizuje, że w wielu miejscach kształcenie studentów na kierunku lekarskim odbywa się na niewystarczającym poziomie. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ Dolnośląskie Centrum Onkologii z prestiżowym certyfikatem

  • Fot. Adobe Stock

    Uniwersytet Medyczny w Łodzi: na kierunku lekarsko-dentystycznym 16 chętnych na miejsce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera