Uczelnie i instytucje

Sejmowa komisja za projektem budżetu na naukę i szkolnictwo wyższe w 2024 r.

Adobe Stock
Adobe Stock

Wydatki na naukę w 2024 r. sięgną ponad 31 mld zł. Ponad 98 proc. budżetu zostanie przeznaczone na szkolnictwo wyższe - poinformował w czasie posiedzenia sejmowej komisji wiceminister nauki Marek Gzik. Komisja we wtorek pozytywnie zaopiniowała projekty budżetu na naukę i szkolnictwo wyższe w 2024 r.

Rządowy projekt ustawy budżetowej na rok 2024 w obszarze nauki, szkolnictwa wyższego i Polskiej Akademii Nauk dla Komisji Finansów Publicznych, opiniowała w czwartek sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Jak zapowiedział wiceminister nauki Marek Gzik, dochody w tej części budżetu przewidywane są na poziomie 200 mln zł i są to głównie środki niewykorzystane w poprzednich latach. Wydatki zaplanowano natomiast na poziomie 31 mld 390,2 mln zł. W porównaniu w rokiem ubiegłym wzrastają one o 5 mld 574,3 mln zł, czyli o 21,6 proc. w porównaniu do roku poprzedniego (z 25 mld 817,9 mln zł). W zakresie budżetu środków europejskich odnotowano spadek (o 55,5 mln zł), związany z wyczerpaniem środków z poprzedniej perspektywy i nieuruchomieniem nowej.

Wiceminister Gzik podkreślił, że projekt jest "przede wszystkim opracowaniem poprzedniej ekipy rządowej". Nowy rząd - w dość krótkim czasie, którym dysponował - wprowadził natomiast "korekty wynikające ze wzrostu wynagrodzeń, wzrostu dotacji na subwencje wyrównujące koszty, jakie będą musiały ponieść instytucje naukowe związane ze wzrostem płac dla nauczycieli akademickich o 30 proc. i personelu administracyjnego o 20 proc." – powiedział.

Według informacji przedstawionej przez Gzika dominujący udział w wydatkach mają środki zaplanowane na szkolnictwo wyższe i naukę 30 mld 925,4 mln zł, co stanowi 98,5 proc. ogółu wydatków tej części.

W dziale administracji publicznej, obrony narodowej oraz kultury i ochrony dziedzictwa narodowego zaplanowano łącznie 466,8 mln zł.

Wydatki bieżące w dziale szkolnictwo wyższe i nauka wynoszą 29 mld 844,3 mln zł. Z tego 23 mld 811,2 mln zł przeznaczono głównie na działalność dydaktyczną i badawczą, a w tym - na subwencje i utrzymanie potencjału dydaktycznego i badawczego: 22 mld 888 mln zł. W ramach tego finansowania zabezpieczone zostały środki na wzrost wynagrodzeń w uczelniach w kwotach odpowiadających 30 proc. wartości funduszu płac nauczycieli akademickich oraz 20 proc. funduszu płac pracowników niebędących nauczycielami akademickimi z roku 2022 oraz na wzrost subwencji dla instytutów PAN - mówił wiceminister.

Pomoc materialna dla studentów i doktorantów wyniesie 1 mld 678,6 mln zł., w tym dotacje podmiotowe dla jednostek systemu szkolnictwa wyższego - 1 mld 623,6 mln zł. Dotacja podmiotowa i celowa dla Narodowego Centrum Nauki (NCN) to 1 mld 440,6 mln, zaś dotacja celowa dla Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) - 763,1 mln zł. Na współpracę z zagranicą przeznaczono 527,1 mln zł.

Komisja pozytywnie zaopiniowała budżet na szkolnictwo wyższe, a także planowany budżet Polskiej Akademii Nauk. Część korporacyjna PAN otrzyma 122,1 mln zł (co oznacza wzrost o 11,2 mln zł do roku ubiegłego).

Akademia Kopernikańska otrzyma 25,3 mln zł. Wiceminister Gzik dopytywany o budżet Akademii Kopernikańskiej podkreślił, iż na ten temat trwa dyskusja. "W opinii wielu osób była to (była - PAP) tworzona alternatywna rzeczywistość dla Polskiej Akademii Nauk. Myślę, że efekty tej dyskusji wkrótce poznamy i będziemy dyskutować na forum parlamentu i na forum komisji. A co do spraw związanych z kwestią finansową - nastąpi wzrost budżetu Akademii Kopernikańskiej o 300 tys. zł, związany ze wzrostem wynagrodzeń dla pracowników administracyjnych” – powiedział.

W ramach planów budżetowych początkowo przewidywano również punkt dotyczący Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego, ostatecznie jednak referowany on był w części ministra edukacji, dotyczącej oświaty i wychowania. (PAP)

Urszula Kaczorowska

uka/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 27.05.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek podczas konferencji prasowej na Uniwersytecie Gdańskim, 27 bm. Minister Wieczorek spotkał się z rektorami publicznych i prywatnych uczelni, wojewodą i marszałkiem województwa pomorskiego. PAP/Adam Warżawa

    Minister nauki: kierunki studiów dające uprawienia będą kontrolowane przez PKA

  • Źródło: Wydział Fizyki UW

    Studenci Wydziału Fizyki UW laureatami stypendiów SPIE

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera