Antybiotyki z glonów

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Jednokomórkowe glony i sinice mogą być nowym źródłem antybiotyków – informuje pismo “Phycologia”.

Większość stosowanych antybiotyków wytwarzają bakterie i grzyby. Narastająca odporność bakterii chorobotwórczych skłoniła naukowców do pracy nad antybiotykami syntetycznymi. Poszukują także nowych, bardziej skutecznych substancji o działaniu przeciwbakteryjnym, wybierając niezbadane jeszcze pod tym względem organizmy.

Obiecujące wyniki dały na przykład badania kilku gatunków jednokomórkowych glonów słodkowodnych z odległych regionów północnej Kanady.

Jednokomórkowe glony są bardzo odporne na niesprzyjające warunki środowiska i właściwie wszechobecne - można je znaleźć w jeziorach, rzekach, basenach pływackich a nawet glebie na pustyni. Łatwo byłoby je hodować na wielką skalę w dużych zbiornikach. Dotychczas nie były brane pod uwagę jako wytwórcy antybiotyków - tymczasem często wytwarzają substancje szkodliwe dla innych mikroorganizmów, by zdobyć nad nimi przewagę. Dzieje się tak zwłaszcza w niesprzyjających warunkach.

Już podczas II wojny światowej zaobserwowano, że otwarte zbiorniki ścieków w bazach wojskowych zawierały niespodziewanie mało bakterii kałowych, jeśli zasiedlały je jednokomórkowe glony Chlorella.(PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera