Włochy/Zagrożony fragment lodowca obsuwa się kilkadziesiąt centymetrów dziennie

Źródło: PAP/ EPA 26.09.2019
Źródło: PAP/ EPA 26.09.2019

Duży fragment lodowca w Alpach, który grozi zawaleniem, obsuwa się kilkadziesiąt centymetrów dziennie - wynika z pomiarów pochodzących z zainstalowanego tam radaru. Odnotowano, że już runęło 2,5 tysiąca metrów sześciennych masy lodowca.

Najnowsze wyniki obserwacji lodowca Plan Planpincieux po włoskiej stronie masywu Mont Blanc, którego stan wywołał alarm, przedstawił geolog z władz regionu Dolina Aosty, Davide Bertolo.

Kilka dni wcześniej lokalne władze zamknęły jedną z dróg i prewencyjnie ewakuowały kilka górskich chat, gdy eksperci ostrzegli, że część topniejącego lodowca może się zawalić. Według ich prognoz runąć może około 250 tysięcy metrów sześciennych masy. Ostatnio stwierdzono przyspieszenie ruchu lodowca do 50-60 centymetrów dziennie. W czwartek naukowcy poinformowali, że jest to obecnie 35 centymetrów na dobę.

W związku ze skutkami zmian klimatycznych w Alpach monitoring lodowca trwa od sześciu lat.

Administracja pobliskiej gminy Courmayeur zapewniła, że nie są zagrożone ani budynki mieszkalne, ani ośrodki turystyczne.

Od wtorku specjaliści stwierdzili dwa przypadki zawalenia się małych fragmentów lodowca; łącznie 2,5 tysiąca metrów sześciennych, czyli 1 procent całej zagrożonej masy.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ jo/ kar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

  • Adobe Stock

    Rozmowa z samym sobą sprzed lat poprawia samopoczucie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera