Problemy ze snem związane z ryzykiem cukrzycy

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Osoby doświadczające problemów ze snem mogą być bardziej narażone na rozwój cukrzycy typu 2 – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Południowej Australii i opublikowanych w piśmie „The Science of Diabetes Self-Management and Care”.

W badaniach (DOI: 10.1177/26350106221137896) wzięło udział ponad tysiąc Australijczyków (średnia wieku wynosiła 45 lat, a 87 proc. stanowiły kobiety posiadające dzieci). Pod uwagę wzięto m.in. jakość snu, zgłaszane przez samych uczestników problemy ze snem oraz czas i godziny snu. Dodatkowo dane na temat snu rejestrowane były przez noszony przez uczestników aktygraf.

U osób, które zgłaszały problemy ze snem, niezależnie od danych zarejestrowanych przez aktygraf, częściej występowały czynniki ryzyka kardiometabolicznego, takie jak markery stanu zapalnego, podwyższony poziom cholesterolu oraz większy wskaźnik masy ciała (BMI). Wszystkie te czynniki przyczyniają się do rozwoju cukrzycy typu 2.

„Zazwyczaj myśląc o dobrych nawykach związanych ze snem bierzemy pod uwagę głównie liczbę przesypianych godzin. Powinniśmy jednak patrzeć na sen z szerszej perspektywy. Liczy się także to, czy śpimy głęboko, o której godzinie chodzimy spać i wstajemy, czy nasz rytm jest regularny” – mówi autorka analizy dr Lisa Matricciani.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ AstraZeneca wycofuje szczepionkę przeciw Covid-19

  • Fot. Adobe Stock

    W średniowiecznej Anglii to wiewiórki mogły przenosić trąd

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera