Warszawa, 18.02.2024. Gala Nauki Polskiej. PAP/Paweł Supernak

Wybitni badacze z Nagrodami Ministra Nauki na Gali Nauki Polskiej

Wyróżniający się przedstawiciele środowiska szkolnictwa wyższego i nauki odebrali w niedzielę nagrody z rąk szefa resortu nauki Dariusza Wieczorka. "Chciałbym, żeby kadencja tego rządu przeszła do historii jako najlepsza kadencja dla rozwoju polskiej nauki" - powiedział minister.

  • Źródło: Adobe Stock

    Uczestnicy debaty "Nauka do naprawy": trzeba powstrzymać pauperyzację środowiska akademickiego

    Trzeba powstrzymać pauperyzację środowiska akademickiego i zachęcić młodych do pracy naukowej - mówili w czwartek uczestnicy debaty "Nauka do naprawy". Wśród ważnych kwestii dot. systemu nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce minister nauki Dariusz Wieczorek wymienił też wdrażanie wyników badań w przemyśle oraz poprawę jakości kształcenia.

  • Warszawa, 26.10.2023. Marek Gzik. PAP/Marcin Obara

    Gzik: 2 proc. PKB wydatków na naukę pozwoliłoby zatrzymać najzdolniejszych

    Wiceminister nauki Marek Gzik uznał, że podniesienie wydatków na naukę już do 2 proc. PKB pozwoliłoby na zatrzymanie odpływu najzdolniejszych młodych naukowców do przemysłu. Wiceminister wziął udział we wtorek w posiedzeniu senackiej Komisji Nauki.

  • Adobe Stock

    Raport: w Polsce jest ponad 124 tys. badaczy i 608 instytucji naukowych

    Polska zajmuje piąte miejsce w UE pod względem liczby badaczy, zatrudniając 124,6 tys. osób. W ramach polskiego systemu nauki funkcjonuje łącznie 608 instytucji tego typu - wynika z raportu „Nauka w Polsce 2022”.

  • Fot. Fotolia

    PGG udostępni ścianę wydobywczą na potrzeby nauki i umożliwi doktoraty wdrożeniowe

    20 pracowników Polskiej Grupy Górniczej (PGG) zrealizuje w kopalniach tzw. doktoraty wdrożeniowe, których efekty mają poprawić działanie firmy. Grupa chce też udostępnić jedną z czynnych ścian wydobywczych jako „żywe laboratorium” na potrzeby prowadzenia pomiarów i badań naukowych.

  • Wrocław/ Resort nauki przyznał 40 mln zł na utworzenie sieci biobanków w Polsce

    40 mln zł na utworzenie sieci biobanków w Polsce i krajowego ośrodka wiodącego, którym będzie Biobank Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, przyznało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Do sieci przystąpiło siedem instytucji z Polski – podały władze EIT+.

  • Kosmos

    Dzięki sektorowi kosmicznemu do gospodarki wpłynęło ok. 200 mln zł

    Dzięki sektorowi kosmicznemu do gospodarki w ciągu ostatnich czterech lat wpłynęło ok. 200 mln zł - powiedziała w czwartek PAP Marta Wachowicz z Polskiej Agencji Kosmicznej . Aktywnie na rynku działa już ok. 50 firm, które są podwykonawcami w dużych projektach europejskich - dodała.

  • Polska uczelnia i niemiecki instytut utworzyły Połączone Laboratoria

    Politechnika Poznańska i Instytut Leibniza z Frankfurtu nad Odrą stworzyły Połączone Laboratoria, które zajmą się badaniem materiałów półprzewodnikowych i ich własności fizycznych. Efekt prac naukowców znajdzie zastosowanie w elektronice, medycynie i fotonice.

  • Prof. Hausner: finansowanie nauki w Polsce jest podprogowe

    Finansowanie nauki w Polsce jest podprogowe, co znaczy, że nie powoduje zmian, tylko służy utrwaleniu pewnego porządku - mówił prof. Jerzy Hausner we wtorek podczas warszawskiej debaty poświęconej finansowaniu nauki.

Najpopularniejsze

  • Fot: Komputer kwantowy ODRA-5 na Politechnice Wrocławskiej. Źródło: W. Bożejko

    Prof. Bożejko: język programowania komputerów kwantowych jest wciąż bardzo siermiężny

  • Kosmiczny schron z ubrań i wody. Rutczyńska: z promieniowaniem w kosmosie nie ma żartów

  • Prof. Sikorska: mechanizmy choroby Alzheimera czy Parkinsona podobne do chorób prionowych

  • Naukowcy wytykają brak doświadczenia zespołu powołanego przez ministra; wg resortu to niejedyny wyznacznik kompetencji

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: młodzież ma za mało dopaminy

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Głaskanie kota nie zawsze poprawia nastrój w stresujących sytuacjach

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

  • Herbata może mieć korzystny wpływ na zdrowie, ale zależy to od sposobu jej przygotowania

Źródło: Jakub Włodarczyk

Misja IGNIS/ Po ponad roku w kosmosie na Ziemię wróciły pierwsze próbki polimerowych nośników leków

Naukowcy realizujący eksperyment „Stability of Drugs” – jeden z trzynastu w ramach polskiej misji kosmicznej IGNIS – musieli się wykazać największą cierpliwością z całej grupy. Dopiero teraz, po 14 miesiącach, z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię wróciły pierwsze próbki z ich nośnikami leków.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera