Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
23.02.2023 aktualizacja 23.02.2023

Raport: w Polsce jest ponad 124 tys. badaczy i 608 instytucji naukowych

Adobe Stock Adobe Stock

Polska zajmuje piąte miejsce w UE pod względem liczby badaczy, zatrudniając 124,6 tys. osób. W ramach polskiego systemu nauki funkcjonuje łącznie 608 instytucji tego typu - wynika z raportu „Nauka w Polsce 2022”.

Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) przygotował, na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN), raport pt. "Nauka w Polsce 2022". Publikacja przedstawia najważniejsze informacje na temat polskiej nauki do 2021 roku, a tam, gdzie to było możliwe, zaprezentowano również statystyki z 2022 r.

Z publikacji wynika m.in., że Polska zajmuje piąte miejsce w UE pod względem liczby badaczy, zatrudniając 124,6 tys. osób. Według danych pochodzących z systemu POL-on, w ramach polskiego systemu nauki funkcjonuje 608 instytucji naukowych. W raporcie podano, że działalność badawczo-rozwojowa prowadzona jest na 369 uczelniach (w tym na 131 należących do sektora publicznego), w 102 instytutach badawczych i 78 instytutach Polskiej Akademii Nauk oraz 59 innych jednostkach naukowych.

"Dane zawarte w najnowszym raporcie OPI doskonale pokazują, że Polska posiada silny kapitał naukowy. Pod względem liczby badaczy w Unii Europejskiej zajmujemy wysokie – piąte – miejsce. Zdecydowana większość kadry jest zatrudniona w uczelniach publicznych (73 proc.), 12 proc. w instytutach badawczych, 8 proc. w instytutach PAN, 6 proc. w uczelniach niepublicznych, a poniżej 1 proc. w pozostałych instytucjach" – powiedział, cytowany w komunikacie, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

"Kształtowanie i wdrażanie polityki naukowej to proces wymagający stałej obserwacji trendów i zmian zachodzących w tym obszarze. Intencją ekspertów OPI, którzy przygotowali raport, było dostarczenie rzetelnych informacji wszystkim osobom zainteresowanym stanem nauki w Polsce" – dodał dyrektor OPI, dr inż. Jarosław Protasiewicz.

W raporcie zarysowano obraz funkcjonującego w Polsce systemu badań i rozwoju, ukazując go na tle systemów innych państw Unii Europejskiej. Opisano też instytucje naukowe, których budżety zasilane są środkami państwowymi. Zaprezentowano działania dwóch agencji grantowych: Narodowego Centrum Nauki (NCN) odpowiedzialnego za badania podstawowe oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Kolejne części raportu poświęcone są umiędzynarodowieniu i analizie produktywności systemu nauki w dwóch obszarach: publikacji i cytowań.

Raport "Nauka w Polsce 2022" dostępny jest na portalu RAD-on: https://radon.nauka.gov.pl/analizy/nauka-w-Polsce-2022. Sfinansowało go MEiN, a opracował zespół ekspertów OPI: Joanna Mirosław, Agata Roguz, Paulina Wiktorko, Bartosz Pawlik, dr Marzena Feldy, Paulina Drężek-Kłoczko, Marta Czarnocka-Cieciura.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024